Les reformes des systemes de retraite en Allemagne et en Suede, et leurs effets sur les inegalites
Almanya ve İsveç'in emeklilik sistemi reformları ve eşitsizlik üzerine etkileri
  1. Tez No: 217758
  2. Yazar: ÖCAL PERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Diger birçok gelismis ülkede oldugu gibi Almanya ve İsveç'te de dogum oranının düsüsü ve ortalama yasam beklentisinin artması ile birlikte, yaslı nüfusun emeklilik sistemlerini finanse eden aktif nüfusa oranı da aynı dogrultuda artarak kamu maliyesi üzerine yük getirdi. AB'nin getirdigi zorunluluklar da buna eklenince, emeklilik sistemi reformları bu iki ülke için zorunluluk ve aciliyet teskil etmeye basladı. Bu gereksinimin sosyal devlet kavramı ile çelismeden karsılanıp karsılanmadıgı ve bu esnada kusaklar arası ve kusak içi esitsizlikler üzerindeki etkileri bu çalısmanın konusu ve amacını teskil etmektedir. Anahtar kelimeler : Emeklilik sistemi, Reform, Esitsizlik, Almanya, İsveç.
Özet (Çeviri)
By the falling of birth rates and increasing life expectancy, both the number and ratio of pensioners increased with respect to active population, which in turn imposes a burden on public finance. As a result, the German and Swedish states were obliged to reform their pension systems to solve this financial problem and were at the same time restricted by the notion of welfare state. The impact of reforms on inter and intra generational inequalities is the focus of this study. Keywords :Pension reforms, Inequalities, Sweden, Germany