L'interaction entre l'industrie de football et la télévision
Futbol endüstrisi ve televizyon arasındaki etkileşim = The ınteraction between the ındustry of football and the television
  1. Tez No: 217759
  2. Yazar: ÖMER BUHARALI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Futbol, ile televizyon arasındaki ilişki XX. Yüzyılın ikinci yansından itibaren başlamıştır. İlk başlarda futbol, televizyona hükmederken daha sonra roller değişmiştir. Futbol, 90'lı yılların başından itibaren televizyonla girdiği ilişki sonucunda değişim yaşamış ve küresel bir endüstri haline gelmiştir. Maçların yayın haklan, özellikle XX. yüzyılın son on yılında naklen yayın savaşma dönüşmüştür. Bu rekabetin doğal sonucu olarak yayın hakkı ücretleri kulüp gelirlerinin yansını oluşturacak kadar yüksek bir boyuta ulaşmıştır. Böylece endüstrileşme süreci boyunca oyunun aktörlerinin rolleri değişmiş ve taraftarlar televizyon futbolu kavramı ile karşılaşmıştır. Bu değişim, televizyonun öngördüğü ticarileşmenin benimsenmesiyle birlikte futbolu özünden uzaklaştırmış ve yeni anlamlar yüklemiştir. Bu çalışma, futbol endüstrisi ile televizyon arasındaki etkileşimin futbol oyunu üzerindeki sosyal, siyasi ve ekonomik etkilerini incelemektedir. Anahtar kelimeler : Futbol Endüstrisi, Televizyon, Etki.
Özet (Çeviri)
The connection between football and television started as of second half of XX. Century. At the beginning, football directed television and then the roles changed. Football, since the beginning of the Nineties, is lived a change and became consequently a total industry of the relationship to television. Rights of diffusion of the matches, especially at the last decade of XX. Century, became the war of retransmission on line. While being the normal result of this competition, the prices of right of retransmission reached a dimension raised as they form half of the incomes of club. In this manner, during the process of industrialization, the roles of the actors of the play changed and the supporters met the concept of televised football. This transformation, with the approval of the marketing envisaged by television, moved away football from its substance and responsible for the new directions. This work observes the social, political and economic effects of the interaction, between the industry of football and television, on the play of football. Keywords :Industry of Football, Television, Effect.