Les fondements et pratiques des politiques Turques en Asie Centrale Turcophone
Türkiye'nin Türki Orta Asya'daki politikalarının dayanakları ve pratikleri = The bases and practices of Turkish policies in Turkic Central Asia.
  1. Tez No: 217763
  2. Yazar: CEM İBRAHİM FIRAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ FAİK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türkiye'nin Orta Asya'ya yaklasımı Dünya'nın diger siyasi cografyalarına bakısından çok faklıdır. Bu yaklasımın temelinde dil, din, kültür gibi tarihi kimliksel ortak paydaların önemi büyüktür. Bu baglamda, Soguk Savas'ın sona ermesi ve SSCB'nin çözülüsü ile birlikte, Türkiye Cumhuriyeti Orta Asya'ya açılma fırsatını yakalamıs ve temellerini bu ideolojik akımdan alan politikalar gelistirmistir. Bu çalısmada, Türkiye'nin Türki Orta Asya politikalarının hangi ideolojik ve stratejik temellendirmeler üzerine bina edildikleri ve pratiklerinin Orta Asya'lı muhatabları tarafından nasıl algılanıp, ne gibi gözden geçirmelere tabi tutuldukları incelenmektedir. Anahtar kelimeler : Orta Asya, Türk Dünyası, Türk Dıs Politikası, Pantürkizm, Post-Sovyet Alan.
Özet (Çeviri)
The approach of Turkey in the Central Asia is very distinct compared to its glances towards other political geographies. At the base of this approach, there are common historical identity characteristics such as the ethnicity, language, religion, culture etc. In this framework, this research project examines the ideological and strategic bases of Turkish policies in Turkic Central Asia by emphasising its practices and modifications according to the perceptions and repercussions within its Central Asian receivers. Keywords : Central Asia, Turkic World, Turkish Foreign Policy, Post-Soviet Area.