Le regard occidental envers l'islam dans la perspective des relations internationales
Uluslararası ilişkiler perspektifinden Batı'nın İslam'a bakışı = The occidental perceptıon of islam from an internatıonal relations perspective
- Tez No: 217764
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ENİS TULÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İslam ve Batı arasındaki ilişkilerin tarihi, çatışma ve işbirliği örnekleriyle bezelidir. Buna karşın 11 Eylül 2001 sonrasında, ?uygarlıklar çatışması? söylemi her zamankinden daha fazla gündemi meşgul etmektedir. Fakat tarafların tarihsel ilişkilerinin ve güncel konumlarının daha yakından incelenmesi, söz konusu çatışmanın aktörlerinin kendi içlerinde bütüncül yapılar arzetmediklerini ortaya koymaktadır. Bu tezin amacı, İslami hareketler, Avrupa ve Amerika'nın karşılıklı pozisyonlarını incelemek ve okurların ?çatışma? söylemini sorgulamalarına yardımcı olmaktır. Bunu yaparken, 3. binyılın yeni tehditi olarak görülen İslam'ın Batı tarafından algılanışına ışık tutmaya çalışmaktadır. Anahtar kelimeler : İslam, Batı, Medeniyetler Çatışması
Özet (Çeviri)
Throughout history of Islam and the West the periods of conflict and cooperation are not exceptional. Today a clash of civilisations is in the agenda more than ever since 9/11 but the respective political actors of this so-to-speak clash, namely Islam and the West, do not depict homogeneous features and they deserve to be carefully examined both in terms of their historical background as well as their current positions. This paper aims to bring forward insights from islamist movements, Europe and United States which will help the reader question the rhetoric of ?clash?. While doing this, it sheds light to the Western perception of Islam, a religion seen as ready to challenge western democracies and which is taken by them in many instances, to be the new threat for the world political system of the third millenium. Keywords : Islam, West, Clash of civilisations