Les facteurs fondamentaux determinant la mise en ouvre des initiatives de paix İsraélo-Palestiniennes
Filistin-İsrail barış girişimlerinin başlamasında rol oynayan temel faktörler
- Tez No: 217768
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ENİS TULÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İsrail-Filistin sorunu Ortadogu'nun en karmasık ve kronik sorunları arasında yer almaktadır. Filistin ve İsrail arasında yarım yüzyılı askın bir süredir devam eden temel sorunlar ve barıs girisimlerinin basarısız olusu, 2. İntifada öncesi ve sonrasındaki dönemlerde ilgili taraflar açısından benzer sonuçlar/etkiler dogurmustur. Tüm girisimlere ragmen çözülemeyen temel sorunlar ilgili tarafları barıs süreçlerine yönlendiren faktörlerde bir benzerlik/süreklilik olgusunu gündeme getirmistir. Bu çalısmada, 2. İntifada öncesi ve sonrasındaki süreçler dâhilinde sürdürülen İsrail-Filistin barıs girisimleri üzerinde belirleyici rol oynayan iç (bölgesel) ve dıs (küresel) faktörler incelenmistir. Söz konusu çalısma, ilgili tarafları 2. İntifada öncesi ve sonrasındaki dönemlerde barıs girisimlerine yönlendiren iç ve dıs faktörler arasındaki benzerlikler/süreklilikler analiz etmeyi amaçlamaktadır. Anahtar kelimeler : İsrail-Filistin Sorunu, Barıs Süreci, 2.İntifada, Benzerlik, Süreklilik, Faktörler
Özet (Çeviri)
The Israeli-Palestinian question is among the most complex and chronic questions of the Middle East. The basic problems which exist between Israel and Palestine more than one-half century and the failure of the peace initiatives have created, during the process before and following the 2nd Intifada, the similar effects/consequences from the point of view of the parts concerned. The basic problems which could not have been solved in spite of many peace initiatives have caused a sort of similarity/continuity concerning the factors which have oriented the parts concerned towards the peace process. This study examines the interior (regional) and the exterior (global) factors playing a determinant role in the starting up of the Israeli-Palestinian peace initiatives. The principal aim of this study is to analyze the similarities/continuities between the interior and the exterior factors which have oriented the parts concerned towards the Israeli-Palestinian peace initiatives. Keywords : Israeli-Palestinian Question, Peace Process, 2nd Intifada, Similarity, Continuity, Factors