Avrupa insan hakları sözleşmesi ışığında din özgürlüğü
The freedom of religion in the light of the european convention of human rights
- Tez No: 217769
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE IŞIL KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İnsanlık tarihinin baslangıcından itibaren din toplumda bireyler arası iliskiler ve devlet birey arasındaki iliskiler açısından önemli bir dinamik olmustur. Günümüzde de din bu önemli islevini korumakta, din özgürlügünün kapsamı ve sınırları güncel olarak tartısılmaktadır. Türkiye'de genis yankı bulan bu tartısmalar açısından hukuki zeminde en önemli referans noktasını Türkiye'ninde taraf oldugu Avrupa insan Hakları Sözlesmesi'nin (A.İ.H.S.) 9. maddesi ve Sözlesme organlarının bu maddeye iliskin içtihadı olusturmaktadır. Bu çalısma ile amacımız din özgürlügü konusunda A.İ.H.S. ve Sözlesme organlarının belirledigi standartları ortaya koymak olacaktır. Anahtar kelimeler : Avrupa İnsan Hakları Sözlesmesi, Din, Özgürlük
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the history of humanity, religion has been an important dynamic in the society for the relationship between individuals and for the relationship between the state and individuals. Today religion guards this important function and the scope and limits of the freedom of religion continue to be discussed. For the ongoing debates that have found great echo in Turkey, article 9 of the European Convention on Human Rights (E.C.H.R.), which Turkey is a party to, and the jurisprudence of the organs of the Convention concerning this article constitutes the reference point. The aim of this work is to demonstrate the standards concerning the freedom of religion put forward by the E.C.H.R. and the organs of the Convention. Keywords :European Convention on Human Rights, Freedom of Religion, Freedom,