l'aperception transcendantale: Le fondement de l'unité du sujet dans la philosophie de Kant
Kant düşüncesinde öznenin birliğinin zemini olarak transandantal bilinç = Transcendental apperception as a ground for unity of subject in Kant's philosophy
  1. Tez No: 217773
  2. Yazar: YAĞMUR CEYLAN USLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİYE KOVANLIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kant'ın transandantal felsefesini temellendirebilmesi için birbirinden ayırdıgı bilmeye yönelik yetilerden en temel düsünme yetisi olan transandantal bilincin sentetik bir muhtevaya sahip oldugunu gösterebilmesi gerekir. Çünkü Kant'a göre sentetik olan daima analitik olanı öncelemektedir. Ancak Kant, sentetik muhtevayı tutarlı olarak tesis edemedigi için transandantal bilincin bir sentetik birlige hatta bir birlige sahip oldugunu da kanıtlayamamıstır. Bu nedenle bu bilincin özneye birlik vermesi de mümkün degildir.
Özet (Çeviri)
In order to establish his transcendental philosophy, Kant needed to prove that transcendental apperception, which is the original faculty of thought among cognitive faculties that Kant distinguishes, consists of synthetic content. Because according to Kant, the synthetic always comes before the analytical. But since Kant was not able to constitute the synthetic content coherently, he was not able to prove that transcendental apperception has a form of unity, let alone a synthetic unity. Therefore, it is not possible for this apperception to purvey unity to subject.