Social consequences of privatization: Sümerbank Ereğli Cotton Plant case
Özelleştirmenin toplumsal sonuçları: Sümerbank Ereğli Bez Fabrikası örneği
- Tez No: 217788
- Danışmanlar: PROF. DR. SENCER AYATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, özelleştirmenin toplumsal sonuçlarının eleştirel bir değerlendirmesini yapmayı amaçlamaktadır. Orta Anadolu'da bir sanayi kasabası olan Ereğli'de yürütülmüş olan alan araştırmasına dayanmaktadır ve işçilerin, özelleştirmenin yaşamları üzerindeki etkilerine dair görüşlerini değerlendirmektedir. Bu amaçla öncelikle, günümüzdeki dayanak noktasının özelleştirmenin gerekliliği olduğu unsurundan hareketle, toplumsal kalkınma paradigması öne çıkarıldı; ikinci olarak Türkiye'de ki Kamu İktisadi Teşekkülleri deneyimi göz önüne alındı; son olarak, Sümerbank Ereğli Bez Fabrikası'nın özelleştirme sürecine yönelik bir örnek vaka üzerinde, özelleştirmenin toplumsal sonuçları daha yakından incelendi. Böylece, özelleştirmenin, ekonomik yönünün yanı sıra toplumsal bir olgu olduğu gerçeğine somut bir şekilde işaret etmek mümkün olacaktır. Bu tezin temel fikri toplumsal sonuçlarını hesaplamadan gerçekleştirilen geniş kapsamlı bir özelleştirme hamlesinin, özelleştirmeden etkilenen toplum kesimlerinin refahını olumsuz yönde etkileyeceğidir.
Özet (Çeviri)
The thesis attempts to provide a critical evaluation of the social consequences of privatization. It is mainly based upon a field study conducted in Ereğli, an industrial town in Central Anatolia, and evaluates workers? attitudes towards the effects of privatization on their lives. For that purpose, firstly, social development paradigm is highlighted since its current premise is the necessity of privatization; secondly, Turkish Experience of the State Economic Enterprises is taken into consideration; and lastly, providing a case study on the privatization of Sümerbank Ereğli Cotton Plant, social consequences of privatization are examined more closely. Thus, it will also be possible to point out concretely that privatization is a social phenomenon in addition to its economic side. The main conclusion of this thesis is that a large scale privatization without taking into consideration social returns damaged the welfare of communities in which it experienced.