Looking to development projects in Turkey from empowerment approach: Case studies in Zümrüt-Kastamonu and Ovacik-Tunceli
Türkiye'deki kalkınma projelerine güçlen(dir)me yaklaşımından bakmak: Zümrüt-Kastamonu ve Ovacık-Tunceli vaka çalışmaları
  1. Tez No: 217801
  2. Yazar: CEVAHİR ÖZGÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN TOKLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma kalkınma projeleri yolu ile kadınların güçlenmesini tartışmıştır. Bu amaçla, kalkınma düşüncesi ve pratiklerini, modernleşme teorisi ve (neo)liberal politikalar ile bağlantısını kurarak sorgulamış; kalkınmada kadınlara yer veren teorileri tarihsel olarak ele almıştır. Bu teorilerden Kalkınmada Kadın Yaklaşımı, Toplumsal Cinsiyet ve Kalkınma Yaklaşımı, ve Güçlen(dir)me Yaklaşımı eleştirel bir şekilde tartışılmıştır. Çalışmada üç noktaya vurgu yapılmıştır. Birincisi, teorik yaklaşımlar birbirine eklemlenerek gelişmiştir. İkincisi, yaklaşımlar ana akım kalkınma teorisyenleri ve kuruluşlarının kullanımında dönüştürücü ve politik özelliklerini yitirmiştir. Ana akım tarafından, kadınların kalkınmaya dahil edilmesinin diğer kalkınma hedefleri için araçsallaştırıldığına işaret edilmiştir. Üçüncüsü, ana akımda her ne kadar Toplumsal Cinsiyet ve Kalkınma Yaklaşımı ile Güçlendirme Yaklaşımının dili uyarlansa da, söylemsel ve pratik düzeyde Kalkınmada Kadın Yaklaşımı'nın egemenliği sürmektedir.Türkiye'de uygulanan kalkınma projeleri, Türkiye'nin iktisadi ve politik tarihi açısından önemli dönemler olan 1960-1980 arası ve 1980 sonrasında, toplumsal cinsiyet perspektifinden değerlendirilmiş ve dünyadaki söylem ve pratiklerle paralelliklerine işaret edilmiştir. Türkiye'de gerçekleştirilen kalkınma projelerinde Toplumsal Cinsiyet ve Güçlendirme Yaklaşımları'nın dilde varolurken, pratiklereyansımadığı görülmektedir.Tüm bu tartışmalar ışığında, kalkınma projelerinin kadınların güçlenmesine katkı sağlayıp sağlamadığını anlayabilmek için Türkiye'de gerçekleştirilen iki kalkınma projesi incelenmiştir. Projeler, kalkınma alanındaki güncel feminist yaklaşım olan Güçlen(dir)me yaklaşımından, iktidar ilişkileri çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has discussed women?s empowerment through development projects. For this aim, development thought and practices are questioned by establishing their relationship with modernization theory and (neo)liberal politics; the theories, which include women and development, are issued historically. From these theories, Women in Development (WID) Approach, Gender and Development (GAD) Approach, and Empowerment Approach are critically discussed. In the study three points are emphasized. Firstly, the theoretical approaches have developed by articulating to each other. Secondly, the approaches have lost their transformative and political characteristics in the usage of mainstream development theoricians and institutions. It is pointed that the inclusion of women into development by the mainstream is instrumentalized for the other development goals. Thirdly, although the language of GAD and Empowerment Approaches are adopted by the mainstream, at the discursive and practical level, the dominancy of WID continues.The development projects implemented in Turkey, in the period between 1960 and 1980 and post 1980 that are significant periods of the economic and political history of Turkey, are evaluated from gender perspective and their parallel characteristics to the discourse and practics in the world are indicated. It is seen that whereas theGAD and Empowerment Approach exist in the language of the development projects implemented in Turkey, they do not reflect to the practices.Within the light of these discussions, to be able to comprehend whether the development projects provide contribution to women?s empowerment or not, two development projects that are implemented in Turkey are analyzed. The projects are assessed from the Empowerment Approach, as a current feminist approach in the development field, within the framework of power relations.