Patent lisans sözleşmesi
Patent license agreement
  1. Tez No: 217855
  2. Yazar: ONUR SABRİ DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ARSLAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışma esas itibariyle Türk patent mevzuatı ve uygulama ile hukuk öğretisinin ışığı altında Patent Lisans Sözleşmelerini incelemektedir. Türk patent mevzuatının kaynağı olan AB. Hukukuna ve diğer ülke hukuklarına da karşılaştırmanın sağlanabilmesi için yer verilmiştir. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde genel olarak patent kavramı ve hakkı anlatılmaktadır. Yine bu bölümde patent ve diğer fikri ve sınaî haklar karşılaştırılmıştır. İkinci bölümde patent üzerinde tesis edilebilecek hukuki işlemlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise açıklanan konular, patent lisans sözleşmesinin hukuki niteliği ve işlevleridir. Patent lisans sözleşmesinin kurulması ise dördüncü bölümde değerlendirilmiştir. Tarafların yükümlülükleri beşinci bölümde ayrıntılı olarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Son bölümde sözleşmenin sona erme sebeplerine yer verilmiştir. Sonuç ve önerilerimiz ayrı bir başlık olarak değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
This study analyses Patent License Agreements in the light of Turkish legislation and practice including jurisprudential doctrine. The EC. Law which is the source of Turkish Law and other countries law has also been taken into consideration as well. This study is composed of six chapters. In the first chapter patent and patent rights are defined generally. Also in this chapter, patents and other intellectual property rights are compared together. In the second chapter rights which established on patents are given way to. Subjects that clarified in the third chapter are the legal character and functions of patent license agreements. Establishing a patent license agreement is realized in the fourth chapter. Parties? liabilities are examined and realized in the fifth chapter. In the final chapter of this study, expire reasons are given way to. Conclusion and suggestions are realized in an independent chapter.