Sivillerin barış zamanında işlemiş oldukları askerlik yükümlülüğünden kaçınma suçları ve yargılama rejimi
Draft evasion crime made by civilian in peace time and judging system.
  1. Tez No: 217854
  2. Yazar: MEHMET YÜZBAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATİH SELAMİ MAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Anayasamızın 72 nci maddesinde vatan hizmetinin, her Türkün hakkı ve ödevi oldugu ve bu hizmetin Silahlı Kuvvetlerde veya kamu kesiminde ne sekilde yerine getirileceginin veya getirilmis sayılacagının kanunla düzenlenecegi belirtilmistir. Anayasamızın 72 nci maddesinde belirtilen kanuni düzenlemenin somutlastıgı 1111 sayılı Askerlik Kanununun 1 nci maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti tebaası olan her erkek 1111 sayılı kanun geregince askerlik yapmaya mecburdur. Bu düzenlemeye göre Türkiye Cumhuriyeti vatandası olan , askerlik çagına girmis ve bedensel gelisimi askerlik yapmaya elverisli her Türk vatandasının askerlik yapması gerekmektedir. Tüm bu niteliklere sahip olmasına ragmen askerlik yükümlülügünden kısmen veya tamamen kaçınanlar açısından Askeri Ceza Kanununun 3 ve 4 ncü fasıllarında Yoklama Kaçagı, Bakaya, Saklı, Kendini Askerlige Yaramayacak Hale Getirmek, Baskasını Askerlige Yaramayacak Hale Getirmek, Askerlikten Kurtulmak çin Hile Yapmak, suçları düzenlenmistir. Bu suçlardan Yoklama Kaçagı, Bakaya, Saklı askerlik yükümlülügünden kısmen kurtulmaya hatta bir süre ertelemeye yönelik suçlar iken Kendini Askerlige Yaramayacak Hale Getirmek, Baskasını Askerlige Yaramayacak Hale Getirmek, Askerlikten Kurtulmak çin Hile Yapmak suçları askerlik yükümlülügünden kısmen kurtulmak yanında tamamen kurtulmaya yönelik suçlardandır. Bu suçlardan Yoklama Kaçagı, Bakaya, Saklı suçları sadece sivil kisiler tarafından islenebilen suçlar iken Kendini Askerlige Yaramayacak Hale Getirmek, Baskasını Askerlige Yaramayacak Hale Getirmek, Askerlikten Kurtulmak çin Hile Yapmak, suçları sivil ve asker kisiler tarafından islenebilen suçlardandır. 5530 sayılı Askeri Mahkemeler Kurulusu ve Yargılama Usulü Kanununda Degisiklik Yapılmasına Dair Kanunun 05.10 2006 tarihinde yürürlüge girmesi nedeni ile barıs zamanında bu suçları isleyen sivil kisiler 05.10.2006 tarihinden itibaren adli yargı mahkemeleri tarafından Askeri Ceza Kanununun bu suçlarla ilgili 63 , 79 , 80 ve 81 nci maddeleri tatbik edilmek sureti ile yargılanacaklardır.
Özet (Çeviri)
In 72nd clause of our constitution, military service is the right and duty of every Turk and it has been stated by laws how this service should have done or can be approved as completed in armed forces or in public opinion. According to the 1st clause of the 1111th Military Law which has been stated in 72nd clause of our constitution, every male citizen of Turkish Republic is obligated to do his military service. According to this clause every male Turkish citizen who is old and physically healthy enough to do military service is obligated to do his military service. For Citizens qualified as stated but avoiding his military obligations partially or fully the military penal code?s 3rd and 4th part are regulated for this situations are, draft evaders, arrears and skulks, to render himself unserviceable for the army, to render someone else unserviceable for the army and to wangle to get rid of the military service. Draft evaders, arrears and skulks are commitments aimed to postpone or to get rid of military service partially while commitments to render himself unserviceable for the army, to render someone else unserviceable for the army and to wangle to get rid of the military service are aimed to get rid of the military service completely. Draft evaders, arrears and skulks are commitments which are penetrable only by civilians while to render himself unservicable for the army, to render someone else unserviceable for the army and to wangle to get rid of the military service are commitments penetrable both by civilians and soldiers. Because of court-martial organ numbered 5530 and the law inured in 05.10.2006 to modify judgments procedure law, the civilians committed these commitments while peacetime would be judged by court of justice according to the 63, 79, 80, and 81st clauses of the military penal code since 05.10.2007.