Kanuni temsilcinin vergisel sorumluluğu
Tax liability of legal representative
  1. Tez No: 217856
  2. Yazar: TAYFUN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Kanuni Temsilcinin Vergisel Sorumlulugu? konulu bu tezde, doktrin veuygulamada üzerinde henüz fikir birligine varılamamıs ve beraberinde birçok sorunudoguran kavramlar ele alınmıstır. Bu kapsamda kanuni temsilci sıfatına haiz olanlarbelirlenmis, kanuni temsilcisi bulundugu gerçek ya da tüzel kisilere vergi yasalarıylayüklenmis ödevlere karsı kanuni temsilcinin sorumlulugu; niteligi, kapsamı, sınırlarıve sartları dile getirilmistir.Çalısmada konunun doktrin ve uygulamadaki çelisikliklerine deginilerekyüksek mahkeme kararları ile desteklenmesi yoluna gidilmis, konu hakkında çesitligörüslere yer verilerek, doktrin ve yargı kararları çatısı altında fikir birligininolusmasını saglamaya yönelik tespitlere ve elestirel yaklasımlara yer verilmeyeçalısılmıstır. Çalısmanın temeli niteligindeki hukuki dayanaklar olan 213 sayılıVUK.'un 10. maddesi ile bu hükme göre daha yeni olan fakat gerekçe ve düzenlemeamacı yönünden bu konu ile ilgili uygulamadaki uyusmazlıkların büyük birbölümünün çıkıs noktasını olusturan 6183 sayılı AATUHK.'nın 35. maddesine 4108sayılı kanunla eklenen mükerrer 35. madde hükümleri bir arada degerlendirilerek;her iki kanun hükmünün kapsam ve nitelikleri açıklanarak izahı yapılmıstır.Arastırma esnasında konuyu daha önceden isleyen çesitli kitaplar, doktoratezleri, makale ve diger yayınlardan yararlanılmakla beraber, elektronikkaynaklardan da yararlanılmıstır. Tezde etik kurallara, terim ve üslup birligineuymaya özen gösterilmistir.Sonuç itibari ile doktrin ve uygulamada yasanan uyusmazlıkların çözümüneyönelik yeni fikirlerin sunuldugu bu tezin, konunun daha iyi anlasılarak ?olan?uygulamaya yönelik prensipleri ayrıntılı sekilde ortaya koydugu, ?olması gereken?uygulamaya iliskin noktaların ise gereklerini ele aldıgı görülecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, controversal conceptions which incurres many problemsconcerning the subject ?Tax Liability of Legal Representative? in doctrine isdiscussed. In this context, firstly it was determined the liable legal representatives,then found out the enclosure, border and conditions of liability.After confirming the disagreements in doctrine and application, they weresupported with supreme court decisions for forming consensus of opinion in doctrineby critical approachment about the subject. The legal basis of the subject; TaxProcedure Law, article 10 and Procedural Law of Tax Asset Collection concurrent,article 35 which is newer than it; were examined with all their similarities anddifferences also enclosures and borders and conditions.During the research; we were so careful to use different books, writings,thoughts, electronic sources and other works which are related with this subject. Alsowe were so careful about to obey ethic rules, idiom and term collabration.As a result, many critical problems were illuminated with the helps of newideas. And, the thesis, submitted to you, clearly stated the principles of currentapplication and necessity of principles ought to be in application.