Anonim şirketlerde kısmi bölünme
Partial division in joint stock companies
  1. Tez No: 217862
  2. Yazar: MUTLU KAĞITCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARSLAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Anonim şirketlerin kısmi bölünmesini incelediğimiz bu çalışmada, bölünme kavramı ile ticaret hukuku ve diğer hukuk dallarında kısmi bölünme usulü anlatılmıştır. Ticaret ortaklıklarının bölünme suretiyle yeniden yapılanmaları hukuki metinlerde düzenlenmiştir. Türk hukukunda kısmi bölünme konusunda maddi hukuk boşluğu bulunmaktadır. Türk Ticaret kanununda yer almayan bölünme müessesesi, ilk defa vergi kanunu ile Türk hukukunda ele alınmıştır. Ticaret ortaklıklarının bölünmesi, Adalet Bakanlığı nezdindeki Ticaret Kanunu Tasarısının yasalaşması ile maddi hukuk bakımından düzenlenmiş olacaktır.Ticaret hukuku boyutuyla anonim şirketlerde kısmi bölünme, Anonim ve Limited Şirketlerin Kısmi Bölünme İşlemlerinin Usul ve Esaslarının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ, Ticaret Kanunu Tasarısı ve söz konusu tasarıya kaynaklık eden Avrupa Birliği mevzuatı, mehaz İsviçre hukuku ve Alman hukuku çerçevesinde değerlendirilmiştir. Kısmi bölünme hakkında vergi mevzuatı başta olmak üzere diğer hukuk dalları da ele alınmıştır.Türk hukukunda kısmi bölünme maddi hukukta düzenlenmemesi, uygulamada anonim şirketlerin kısmi bölünmelerini engellememektedir. Kısmi bölünmeye ilişkin birleşmeye ilişkin ticaret kanunu hükümleri ve borçlar kanunundaki malvarlığı ve ticari işletmenin devri hükümleri ile kısmi bölünme işlemi gerçekleştirilebilir. Diğer taraftan Ticaret Kanunu Tasarısının yasalaşması ile bölünme müessesesi maddi hukuktaki yerini almış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study where we analyzed partial division in joint stock companies, the concept of division and partial division under the Commercial Law and other law branches have been explained. The restructuring of business organizations by way of division has been regulated in legal texts. In Turkish law, there is a substantive law lacuna concerning partial division. The division concept which does not exist in the the Turkish Commercial Code, has been handled for the first time in Turkish law under the Tax Law. The division of commercial partnerships will be regulated in terms of substantive law when the draft Commercial Code pending at the Ministry of Justice becomes law.In terms of Commercial Law, partial division in joint stock companies, the Communiqué concerning the Principles and Procedures of Partial Divison in the Joint Stock and Limited Liability Companies, the draft Commercial Code and the European Union legislation forming the basis of the said draft, have been assessed within the framework of the referenced Swiss Law and German Law. Concerning partial division, the Tax Law in priority and other laws have been considered.The fact that under Turkish Law, partial division has not been regulated does not prevent in practice the partial division of joint stock companies. Partial division can be realized according to the provisions of the Commercial Law related with commercial merger and the provisions of the Code of Obligations on assets and transfer of commercial enterprises. On the other hand, with the promulgation of the draft Commercial Code, the division concept will have its place under the substantive law.