Anonim şirketlerde temsil selshiyeti
  1. Tez No: 61636
  2. Yazar: HATİCE ÇİLOĞLU (KARAPAÇA)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
79 ÖZET Modern hayatın gelişen ticari ve ekonomik koşulları, diğer taraftan sosyal, maddi veya manevi sebepler hakiki ve hükmi şahısların her zaman bizzat hukuki münasebete iştirakine imkan vermemektedir. Bu sebeplerin bir sonucu olarak kişi başkalarının aracılığına müracaat“ ederek, bundan çeşitli yollarda faydalanır. Belirtilen yollardan biri de temsil münasebetidir. Ekonomik ve sosyal yaşamı büyük ölçüde etkileyen kuruluşlar olarak ortaya çıkan anonim şirketlerde temsil ise; yapılan işlemlerle şirketi hak sahibi yapabilme ve borçla mükellef kılma anlamını taşıdığından ticaret hukukunun en önemli konularından birisidir. Bu sebeple yüksek lisans tezimde ka/ramı ile anonim şirketlerde temsil yetkisinin kullanım şekli, bu yetkinin bölünmesi, bırakılması, kaldırılması ve kapsamı ele alınmıştır. Temsil, bir./atısın (temsilcinin) hukuki hüküm ve neticeleri başkasına (temsil olunana) ait olmak üzere, başkası (temsil olunan) adına ve hesabına veya sadece hesabına bir hukuki muamele yapabilme yetkisidir. Temsilin doğrudan temsil-dolaylı temsil, aktif temsil-pasif temsil, iradi temsil-kanuni temsil şeklinde çeşitli türleri vardır. Ticaret şirketlerinde temsil ise Kanuni temsil ve iradi temsil olarak iki şekilde olmaktadır. Türk Hukukunda anonim şirketlerde kanuni temsilci T.K. 3 17. maddesine göre şirket yönetim kuruludur. Temsil yetkisinin kullanılması iradi olarak, şirket ana sözleşmesinde hüküm bulunmak koşulu ile T.K. 319. maddesi gereğince murahhas üyelere veya pay sahibi olması zorunlu olmayan murahhas müdürlere bırakılabilir. Şirket ana sözleşmesinde özel bir temsil yöntemi benimsenmemişse kanuni temsil yöntemi olarak ”birlikte temsil" ilkesi geçerlidir. Buna çift imza kuralı da denmektedir. Temsil yetkisinin kaldırılması için tescil ve ilan edilmesi gerektiği kabul edilmektedir. Temsil yetkisi şirketin iflasının karara bağlanması, şirketin fesh olması, temsilcinin ölümü veya fiil ehliyetini kaybettiği durumlarda kendiliğinden son bulur.
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY Representation is the authority to do a legal procedure about one's (refresentative's) legal verdict and conseguence on the condition that they belong to another person being ref resented Refresentation has got various types: directly, indirectly, active, passive, potestative and legal. In business firms there are two types of representation which are legal and potestative. In Turkish law, for soint stock corporation the legal representative is the board of governor of the given firm. It is Possible to leave thir. right to the delegate members or delegate directors who are not necessarily divi dents on condition that the right to use the representation authority is stated in the firms main contract, unless a special representation method is stated in the firms main contract, the Principle of“c.D-representaticn”applies. It is p7.so called double signiture decision. In order to abolish the representation authority, it is agread that we should regist::ade and announce it. Representation authority automantically ends when the bankruptcy of the firm is accespted, abolishment of the firm, the death of the representative or when the representative loses his activity licence. Improving commercial and economical conditions of modern life on the one hand; and some social, factual-moral reasons on the other hand have made it impossible for a real or artificial Person to Participate in legal relations. Conseguently the individual uses this in several ways via some other individuals. One of these ways is representation. And the representation in joint stock corporations, which came into existitutions affecting economical and social life greatly, is one of the most significant topics of commercial law because with some Procedures it means giving the corporation some rights or Putting it under obligations Hence, in this study such mattersas the concept of representation and the use of representation in joint stock corporations, division of authority, leaving this authority or releasing the authority have been dealt with.