Rekabet hukuku açısından anlasma ve uyumlu eylem ayrımı ve hukuki sonuçları
Seperation of the concepts of agreement and concerted practice in the scope of competition law and legal consequences of such seperation
  1. Tez No: 217865
  2. Yazar: İRFAN URAZ CANBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER KENDİGELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Türk Hukuk Sistemi'nin genç bir üyesi olan RekabetHukuku üzerine özet bilgiler verilmekte ve esas olarak 4054 sayılı RekabetinKorunması Hakkında Kanun'un 4. maddesine dayanılmaktadır. Bu kapsamda, tümçalısma boyunca Rekabet Kurulu'nun konuyla ilgili kararlarına da yer verilmeksuretiyle, 4. madde düzenlemesinin genel özelliklerine deginilmekte; söz konusuhükümde yer alan anlasma ve uyumlu eylem kavramları açıklanmakta; bunlarailiskin özellik arz eden durumlar degerlendirilmekte; anlasma ve uyumlu eylemkavramlarının birbirinden ayrılması meselesi üzerinde durulmakta ve kavramlararasındaki ayrımdan dogabilecek hukuki sonuçlar tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, brief information is given regarding the Competition Law,which is a young member of the Turkish Law System and the thesis is mainly relatedto article 4 of the Law on the Protection of Competition, numbered 4054. In thisscope, by referring to related decisions of the Competition Board in whole of thethesis, general characteristics of article 4 are mentioned; concepts of agreement andconcerted practice are explained; specific situations related to those concepts areevaluated; the issue regarding the separation between agreement and concertedpractice is examined and legal consequences that may arise from that separation aredetermined.