Rekabet Hukuku açısından oligopolistik bağımlılık
Oligopolistic interdependence according to Competition Law
- Tez No: 217753
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCÜMENT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Tezin hazırlanma amacı, oligopolistik bağımlılık sonucu ortaya çıkan rekabet sorunlarının hukuki açıdan incelenmesidir. Özellikle oligopolistik bağımlılık sonucu ortaya çıkan paralel davranışların denetlenmesinde anlaşma ve uyumlu eylemlere ilişkin düzenlemelerin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu konuda, Türk Rekabet Hukukunda yer alan uyumlu eylem karinesinin oligopol pazarlarda gözlenen paralelliklerin denetiminde ne şekilde ele alınması gerektiği incelenmiş ve oligopolistik bağımlılığın buna karşı mutlak bir savunma olarak kabul edilip edilemeyeceği tartışılmıştır. Ayrıca, oligopolistik bağımlılık halinde birlikte hakim durumun söz konusu olup olamayacağı değerlendirilmiştir. Bunun yanında, oligopol pazar yapısı meydana getiren veya mevcut bir oligopolü daraltan birleşme ve devralma işlemlerinin denetlenmesindeki özellikler incelenmiştir. Tezin konusu Avrupa Birliği ve Amerikan Rekabet Hukuku uygulamalarının ışığında, Rekabet Kurumu Kararları ve ilgili eserlerin incelenmesi suretiyle sistematik bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine competition problems which result from oligopolistic interdependence according to competition law. The practicability of the dispositions of agreements and concerted practice about parallel behaviour which occurred in oligopolistic interdependence especially researched. In this subject, it is accordingly analysed how the presumption of concerted practice in Turkish Competition Law must be used for parallellisms observed in oligopolistic markets and it is argued that oligopolistic interdependence could not be accepted as a defense absolute against the presumption. Besides, existence of collective dominance only because of oligopolistic interdependence is discussed. In addition, the features of concentrations producing an oligopoly or reducing number of firms in a present oligopoly are analysed. The subject is dealt with jurisprudence and doctrine of European, American and Turkish Competition Laws. Keywords : Competition Law, Oligopoly, Oligopolistic Interdependence, Concerted Practice, Collective Dominance