Türk hukukunda patent verilebilirlik sartları
Conditions of patentability under Turkish law
- Tez No: 217884
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER KENDİGELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 415
Özet
Tezde Türk hukuku bakımından patent koruması elde edebilmek için bir basvurununtasıması gereken sartlar incelenmistir. Öncelikle basvuru konusunun patent verilebilirkonulardan olması gerekir. Kesifler, zihnî faaliyetler, bilgisayar programları münhasıranpatente konu olmaz. Ayrıca ahlâka ve kamu düzenine aykırı konular için de patentverilemez. Bunlara ek olarak basvuru konusu yeni, bulus basamagını haiz ve sanayiyeuygulanabilir olmalıdır. Bulus teknigin bilinen durumuna dahil degilse bunun yenioldugu kabul edilir. Ancak yeni olmak patent verilebilmesi için tek basına yeterli degildir.Bulusun ilgili teknik alandaki uzman kisi tarafından teknigin bilinen durumundanasikâr biçimde çıkarılamaması da sarttır. Son olarak bulusun tarım dahil sanayininherhangi bir alanında uygulanabilir olması gerekmektedir
Özet (Çeviri)
The thesis examines and evaluates the conditions of patentability for the inventionsunder Turkish law. In order to be patentable the application should claim a patentablesubject matter. Discoveries, mental acts, computer programs are not patentable assuch. Applications having subject matter those are contrary to ordre public and moralityare also denied from patentability. Additionally the invention should be new,nonobvious and industrially applicable. An invention is new, unless it is part of thestate of art. Novelty is not sufficient for patentability. The invention shouldn?t be obviousfor the person having ordinary skill in the art. And lastly the invention shouldbe capable of industrial application.