Hanefi mezhebinin oluşumunda Kûfe şehrinin sosyo-kültürel yapısının etkisi
Effects of the city of Kufa to the formation of Hanafi madhab
- Tez No: 217883
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLAZİZ BAYINDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Kûfe şehri hicri 17. yılda Halîfe Ömer b. el-Hattâb'ın emriyle Sa ` d b. Ebî Vakkâstarafından askerî garnizon olarak kurulmuştur. Kûfe, kısa sürede bu garnizon kimliğindensıyrılarak bir şehir kimliğine bürünmüştür. Hanefî mezhebinin oluşum sürecinin ilksafhası olan re'y ekolü de Kûfe şehri merkezli olarak teşekkül etmiştir. Kûfe şehrinin DörtHalife, Emeviler ve İlk Abbasî dönemlerinde Kuzey-Güney Arapları, Emevî-Abbasiçekişmeleri, isyan hareketleri gibi siyasî mücâdelelerin yanında, Arap-Mevalî çekişmesivb. sosyal; vergi mükellefiyetindeki değişiklikler gibi iktisâdî olaylara sahne olduğubilinmektedir. Bu şehirde yetişen ve ileride Hanefî mezhebinin önde gelen imâmları olanfakîhlerin verdikleri fetvâlarda şehirdeki sosyo-kültürel zeminden etkilendiklerigörülmektedir. Tezimizde bu etkilenme, fıkhın siyer başlığı altında yer alan irtidâd(dinden dönme), arâzî hukuku (bu bağlamda sevâd arâzisi) ve esirlere yapılacak muâmelekonularında ortaya konulmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
The city of Kufa was established by Sa ` d b. Ebî Vakkas by the order of Omar b. al-Hattab the caliph as a military garrison. Kufa's garrison character changed into a city in ashort term. First stage of formation of Hanafite madhab Ra'y school was also formed inKufa-centered. It is known that in the periods of four caliphs, Umayyads, Early Abbasids,as well as political conflicts of North-South Arabs/Umayyads-Abbasids and rebellionmovements, social conflicts like Arab ?Mawali, economic like increasing of taxescharges are appeared in Kufa. It is seen that jurists who grew up in the city and will bethe leaders of Hanafi Madhab has influenced from the socio-cultural structure of the city.In my thesis, this influantion will be discussed in the context of subjects that takes placeunder the title of Siyar in fiqh. These subjects are as following: Irtidad (apostasy), landlaw (in this context tle land of sawad), treatment to war captures.