Yanılmanın ceza sorumluluğuna etkisi
The effects of error on criminal responsibility
  1. Tez No: 217885
  2. Yazar: RAGIP BARIŞ ERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SOKULLU-AKINCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 441
Özet
Yanılgı konusu, suç teorisinde haksızlık ve kusur konularının önemli vetartışmalı bir parçasını oluşturmaktadır. Bu konuda pek çok farklı teori ortayaçıkmıştır ve çeşitli hukuk düzenlerinde değişik düzenlemeler yer almaktadır.Tezimizin amacı, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 30'uncu maddesindedüzenlenen yanılgı kavramının içeriği, hukuksal niteliği ve görünüş biçimlerihakkında açıklamalarda bulunmak, yanılmanın hukuksal sonuçlarını saptamak vesonuç olarak madde hakkında olan ve olması gereken hukuk bağlamında eleştiri veönerilerde bulunmaktır. Bunun için öncelikle ceza sorumluluğu açısından önemtaşıyan yanılgı türlerinin ayırımı üzerinde durulacak, sonra da yasal hükümlerinhangi teori çerçevesinde çözümleneceği belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Error is a central and controversial element of illicit behaviour and culpabilityin the crime theory. Many different theories that arose within this area have resultedin various ways of codification in different legal systems. The aim of our thesis is toclarify the scope, legal character and various aspects of the concept of error asregulated by article 30 of the Turkish Criminal Code 5237, to determine its legalconsequences, and, as a result, to critique the current article from a de lege lata andde lege ferenda point of view. In order to do this, the correct distinction amongvarious types of error relevant for the criminal responsibility will be determinedfirstly, as then to come to a conclusion about the problem, which theory should beapplied to the regulations of the law.