Müziğin doğasında varolan fizik ve matematik öğelerinin çağdaş teoremler içerisinde incelenmesi
The research of the physical and mathematical elements of music in contemporary theories
  1. Tez No: 217911
  2. Yazar: MÜGE ERAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜMİT TUNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bilim ve teknoloji hayatımızın büyük bir bölümünü etkilemektedir. Buna bağlıolarak sanat da bilimsel ve teknolojik gelismelerden etkilenmekte ve değisimgöstermektedir.Bu çalısmada, sanatın en etkin dallarından biri olan müzik, yapısında bulunan fizikve matematik öğeleri açısından incelenmistir. Günümüz verileri ve çağdas teoremlerısığında yapılan bu incelemede, fizik ve matematik öğelerinin kullanım alanlarındakideğisiklikler ve yenilikler hakkında bilgiler verilmistir.Çalısmaya ek olarak, müzikte matematik ve fizik öğelerinin kullanımıyla olusturulan?fraktal müzik? örneklerinin yanı sıra ?gen müziği? olarak adlandırılan ve bilgisayarortamında üretilen müziklere örnekler verilmistir.
Özet (Çeviri)
Science and technology affect a considerable part of our lives. Art is also influencedby these scientific and technological advanced and shows changes in its form.?n this research, the physical and mathematical elements of music ?one of the mostinfluential forms of art- is studied. The changes and innovations in the usage ofphysical and mathematical elements are examined with the present day data andcontemporary theories.In addition to the study, examples of ?fractal music?, ?gene music? and ?computergenerated music? which are created through the implementation of physical andmathematical elements are provided.