Müzik ve sosyal etkileşim
Music and social interaction
- Tez No: 217912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜMİT TUNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalısmada, sosyal etkilesim teorisinin temel ilkeleri baz alınarak, müziğin bireyüzerindeki etkisi, bireyler arası iletisime olan etkisi ve insanın müzik aracılığı ileolusturduğu sosyal alanlarda doğan kültürel olusumlar incelenmistir.Tarihten günümüze insan yasamının değisiminde etkin bir rol oynayan müziğinsosyal etkilesimi nasıl gerçeklestirdiği, bir toplumun sosyo-kültürel yapısınıyansıtmadaki etkinliği sosyal tarihçe ve sosyal psikoloji kapsamında ele alınmıstır.Müzik aracılığıyla sosyal etkilesimin yaratıldığı alanlar ve bunun uzantısı olan kültürkavramı irdelenmis ve kültürlerarası etkilesime müziğin katkısı hakkında bilgilerverilmistir.
Özet (Çeviri)
This study examines the influence of music on the individual, its impact oninterpersonal communications and cultural formations that are brought about insocial fields created by Man thtough music, by basing it on the fundamentalprinciples of intercommunacational theory.It deals with how music, which influenced human life throughout history, helpedrealize social communication, its role in reflecting the social and cultural structure ofa society through social history and psychology.It studies the areas created by social influence through music and natural extension asa cultural consept, as well as contribution of music to intercultural relations.