Analysis of the use of parody in Jeanette Winterson's Oranges Are Not The Only Fruit and Boating for Beginners
Jeanette Winterson?ın Oranges Are Not The Only Fruit ve Boating For Beginners adlı romanlarında parodinin kullanımı
  1. Tez No: 217977
  2. Yazar: ELİF ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL İÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma Jeanette Winterson'ın Oranges Are Not the Only Fruit veBoating for Beginners romanlarında parodinin kullanımını incelemeyiamaçlamaktadır. Winterson bu iki romanda parodiyi İncil'deki bazı öyküleri farklıbir bağlamda ele almak ve yorumlamak için kullanmaktadır. Ayrıca parodiWinterson'a diğer bazı metin ve söylemleri gözden geçirme fırsatı tanımaktadır.Diğer metinler ve söylemlere yapılan parodik göndermeler romanların metinlerarası bir yapıya sahip olmasını sağlamış ve tek bir anlam ortaya koymak yerinebirçok yorumu içlerinde barındırmalarını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the use of parody in Jeanette Winterson?sOranges Are Not the Only Fruit and Boating for Beginners. Winterson usesparody as a means to re-contextualise and re-interpret the Biblical material in aplayful manner in these two novels. Moreover, parody becomes a means for her torevise certain other texts and discourses. Due to these parodic references to othertexts and discourses, the novels have an intertextual structure and they are open toa variety of interpretations instead of releasing a single meaning.