A Lacanian reading of Angela Carter's the infernal Desire Machines of Doctor Hoffman and Nights at The Circus
Angela Carter'ın Doktor Hoffman'ın Şeytani Arzu Makineleri ve Sirk Geceleri romanlarının Lacancı analizi
- Tez No: 368988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTÜL ÖZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma Angela Carter'ın The Infernal Desire Machines of Doctor Hoffman ve Nights at the Circus romanlarını, Lacan'ın üç düzeni (İmgesel, Simgesel, Gerçek), Ayna Evresi, Baba'nın Temel Yasası, nihaî arzu nesnesi ve söylemsel şekilde inşa edilmiş gerçeklik kavramları açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada bahsi geçen romanların Baba'nın Adı'ndan etkilenen çocuk gelişimi, arzu ve fantezilerin çocuğun özneye dönüşmesindeki rolü, çocuğun öznelleştirilme süreci, söylemin yapısökümü ve kimliğin tekrar inşası konularının önemini, gerçekliğin farklı katmanları ve düzeyleri bağlamında yansıttığı öne sürülmektedir. Bu bakımdan, çalışmanın başında hem Freudcu hem de Lacancı psikanalizin esasları ve bu esaslar üzerinden romanlar üzerine yapılan çalışmanın çerçevesi tanıtılmaktadır. Giriş bölümünde, psikanalizin doğuşu ve Batı düşüncesine katkıları ele alınmaktadır. Aynı bölümde, Freud'un teorisi ve bu teorinin, Lacan'ın yapısalcılık sonrası psikanalizine evrimi incelenmektedir. Freud'un Lacancı yeniden yorumunun metinsel çözümlemeye uygun oluşunun sebepleri açıklanmaktadır. Tezin birinci bölümü, The Infernal Desire Machines of Doctor Hoffman romanında ana karakterin yolculuğunun, Lacancı açıdan çocuğun özneye dönüşme yolculuğu olarak yorumlanabileceğini ileri sürmektedir. Bu edebî eser, gerçekliğin söylemsel olarak inşa edildiğini göstermekte ve söylemin, çocuğun gelişimsel süreci boyunca neyi ne şekilde arzulayacağını belirleyişini yansıtmaktadır. İkinci bölüm, Nights at the Circus romanında gelişim evrelerinin yeniden yaşanması ile kimliğin inşası ve yeniden inşası konusunu incelemektedir. Ana karakterler üzerinden Ayna Evresi, Oidipus Karmaşası ve belirli bir gerçeklik seviyesini sürdürmek amacıyla insanın kendi tanımlarını yapabilme özgürlüğü tartışılmıştır. Sonuç bölümünde, iki romanın da bilinçdışı ve gerçeklik hakkında, insan algısının söylem tarafından şekillendirilmesi açısından değerli bir anlayışın gelişmesini sağladıkları açıklanmıştır. Ayrıca, bu iki romanın Lacancı yorumlarının ortaya koyduğu benzerlikler ve zıtlıklara yer verilmiştir. Lacancı yazım analizi ile romanların özdönüşümsel özelliğine vurgu yapılmıştır. Romanların roman yazmı ve kullandıkları dil aracılığıyla farklı gerçeklikler kurgulama üzerine oluşunun, gerçekliğin söylem tarafından inşa edildiği yönündeki Lacancı düşünceyi açıkça yansıttığı ileri sürülmüştür. Özdönüşümsel karakterin de, söylem ve gerçeklik tarafından öznelleştirilme sürecinin farkına varan öznenin parodisi olduğu ve öznenin seçme özgürlüğünü kazanabilmek için, söylemin otoriter gücüne boyun eğmek yerine bu güce meydan okuması gerektiği tartışılmıştır. Anahtar Sözcükler Angela Carter, The Infernal Desire Machines of Doctor Hoffman, Nights at the Circus, Ġmgesel Düzen, Simgesel Düzen, Gerçek, Ayna Evresi, arzu, söylem, gerçeklik.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine Angela Carter's The Infernal Desire Machines of Doctor Hoffman and Nights at the Circus with regard to the Lacanian concepts of three Orders, which are the Imaginary, the Symbolic and the Real, the Mirror Stage, the Father, the ultimate object of desire and discursive reality. It is argued in this study that these novels can be analysed according to Lacanian theory of the infantile development, the name of the Father, desire and fantasies in the constitution of human subjectivity, the subjectification process of the infant, deconstruction of discourse and reconstruction of identity with respect to the different layers and levels of reality. In this regard, at the beginning, the fundamentals of both Freudian and Lacanian psychoanalysis and through these methods, the framework of the study on these novels are introduced. In the introduction part, the birth of psychoanalysis and the contributions provided for the Western thought by the psychoanalytic method are discussed. Then, the Freudian theory and its evolution into the Lacanian post-structuralist psychoanalysis is explained. Through a comparison between Freudian and Lacanian methods, it is also clarified that Lacan's re-interpretation of the Freudian thought is suitable for textual analysis. The first chapter of the thesis introduces a Lacanian interpretation of the main character's journey as the journey of the infant towards transforming into the human subject in The Infernal Desire Machines of Doctor Hoffman. This literary work portrays the Lacanian idea that reality is discursively constructed through the internalisation of the Primordial Law and reflects how discourse determines what and in what way the infant desires throughout his/her developmental journey. In the second chapter the analysis focuses on the construction and reconstruction of the identity by re-experiencing the developmental stages in Nights at the Circus. Through the main characters, the Mirror Stage, the Oedipus Complex and the freedom to make definitions in order to maintain a particular level of reality are discussed. In the conclusion part, it is stated that both of the novels provide a valuable insight into both the unconscious and reality which reveals how the human perception is moulded by discourse. Additionally, the similarities and contrasts between the Lacanian reading of these two novels are examined. Through a Lacanian textual analysis, the novels' self-reflexive quality is revealed. It is argued that as these novels reveal the process of writing novels and creating different realities through the language they use, they vividly reflect the Lacanian idea that reality is constructed by discourse. It is also argued that the self-reflexive character is a parody of the subject who becomes aware of the process of subjectification by discourse and reality and that this process should be challenged by the subject in order to establish freedom of choice instead of obeying the authoritative power of discourse. Anahtar Sözcükler Angela Carter, The Infernal Desire Machines of Doctor Hoffman, Nights at the Circus, Ġmgesel Düzen, Simgesel Düzen, Gerçek, Ayna Evresi, arzu, söylem, gerçeklik.