Milli burjuvazi yaratılma sürecinde varlık vergisinin rolü
The role of the wealth tax in creating a national bourgeoisie
  1. Tez No: 218096
  2. Yazar: DENİZ ERGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERİHŞAH ARICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Tarih, Economics, Political Science, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalısmada 1942 yılı sonlarında yürürlüge giren ve kısa bir süre uygulamada kalanVarlık Vergisi incelenmistir. Varlık Vergisi Cumhuriyet Dönemi iktisat politikaları içindeüzerinde en çok tartısılan konulardan biridir. Varlık Vergisi'ne iliskin temel tartısma noktası,uygulamanın ekonomik açıdan dogru olup olmamasından çok, verginin tasıdıgı iddia edileniçerikti.Çalısmada, Milli Burjuvaziyi yaratma hedefinde ki Varlık Vergisi'nin rolünü ortayakoymak ve Milli Burjuvazi yaratma çabalarının tarihsel gelisimini sergilemek için tarihselsüreç Cumhuriyet öncesinden baslatıldı.Çalısmanın ilk bölümünde Cumhuriyet öncesi milliekonomi tartısmalarına ve bu yönde ki çabalara yer verildikinci Bölümde ise Varlık Vergisi öncesi dönemde ekonomik yapı ve kinci DünyaSavasının getirdigi ekonomik zorluklar incelendi. Bu zorluklar Varlık Vergisinin resmigerekçesini olusturdu.Son bölümde ise Valık Verigisinin tahsil süreci ve sonuçları üzerinde duruldu. VarlıkVergisi'nin sonuçları incelenirken, kısa vadeli ve uzun vadeli sonuçları ayrı incelendi,ayrıcahedeflenen milli ekonomi-milli burjuvazi ne ölçüde basarılı oldugu ve günümüze yansımalarıincelendi.Sonuç olarak Azınlıkların tekelince olan ekonominin ve özellikle dıs ticaretinmillilestirilmesi amacıyla gösterilen çabalar tarihsel bir süreç içinde incelenirken, bu çabalarınen radikali olan varlık Vergisinin sonrası süreç ile beraber yaratılmak istenen milli burjuvasınıfının yapısı ortaya konmaya çalısıldı
Özet (Çeviri)
This study constitutes an analysis of the wealth tax which was put into force at the endof 1942 and remained in effect for a short time. The application of wealth tax has been one ofthe much debated subjects among the Republican Period economic policies. However, themain discussion point about it, was not whether it is an economically applicable policy or not,rather it was the content of the policy.The aim of this study is to explain the role of the wealth tax in the process of creatinga national bourgeoisie, to display the historical development of efforts to create this nationalbourgeoisie and historical process which was started in the pre-Republican period. In the firstpart of the study, discussions about creation of a national economy in the pre-Republicanperiod and efforts in this direction are given a place.In the second part, the economic form of the country in the period before wealth taxand the economic difficulties caused by the Second World War are analyzed. Thesedifficulties constituted the official reason to implement the wealth tax policy.In the last part, the collection process of wealth tax and its results are discussed. Whenthe results of the wealth tax are being analyzed, its short term results and long term results areanalyzed separately. Moreover, how much the process of creation of a national economynationalbourgeoisie was successful and its reflections to today?s situation are analyzed.In consequence, while the efforts to nationalize the economy and in particular foreigntrade, which were in the monopoly of the minorities, are being analyzed within a historicalprocess; the form of national bourgeoisie class which was tried to be created with the wealthtax, the most radical one of the efforts to nationalize the economy, is tried to be explained.