Kur'an tefsirinde yöntem arayışları
The different methods of the commenting on the Koran
  1. Tez No: 218103
  2. Yazar: ZAFER KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET PAÇACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Kıyamete kadar uzanan süre içinde bütün insanlara hitap edecek; onları düşündürecek, araştırmaya sevk edecek ve yönlendirecek bir üslup ile nazil olan Kur'an, harikulade hitap tarzıyla insanları iki âlemde de mutlu etmeyi amaçlamıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde, mahiyet ve muhteva bakımından Kur'an-ı Kerim'in tanıtımı yapılarak, O'nun belli başlı bazı özelliklerine işaret edilmiştir. Kur'an ifadelerindeki anlam zenginliklerine, teşbihi dilin kullanım şekillerine ve bu özelliklerin neden olduğu yorum farklarına değinilmiştir. Kur'an'ın doğru ve sağlıklı bir yorumunda dilin vazgeçilemez bir unsur olduğu incelenmiştir. Çağdaş anlama metotlarından Yorumbilim ve Anlambilim'in, Kur'an yorumundaki katkılarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, Tefsir Usulü ve Ulumu'l-Kur'an ile alakalı disiplinlere yer verilmiştir. Kur'an yorumunda tarihsel bağlantının kurulmasının gerekliliği incelenmiştir. Kur'an'ın temel amaçlarının tespitinin olasılığı üzerinde durularak, O'nun temel ilkelerinin ortaya konmasının tefsirde zorunlu bir faaliyet olduğu belirtilmiştir. Bunun için Kur'an'da değinilen konuların hiyerarşik tasnifinin yapılması gerektiği ifade edilmiştir. Fıkıhta gerçekleştirilen ?makasıdu'ş-şeria?nın, Kur'an'ın geneli için yapılabileceği belirtilmiştir. Böylece Kur'an'dan külli kaidelerin tespit edilmesi önerilmiştir. Bu temel ilkelerin evrensel olduğu, cüzi hükümlerin zaman içinde temel amaçlar doğrultusunda yorumlanarak yeni uygulama çeşitleri kazanabileceği incelenmiştir. Kelamcıların, Fakihlerin ve Mutasavvıfların Kur'an'a yaklaşımlarında takip ettikleri anlama metodolojileri üzerinde durularak, Kur'an'ın temel amaçlarını tespitte bu metodolojilerin ne derece başarılı oldukları ortaya konmuştur. Tarihselci bakış açısının, Kur'an'ın temel amaçlarını ve ilkelerini tespitte ne tür katsı sağlayabileceğini ortaya koymak için bu alanın iki önemli siması, Arkoun ve Fazlur Rahman'ın tarihselci yorumlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Kur'an'ın insanlığa sunduğu ilkelerin günümüz için uygulanabilirliğinin imkanı üzerinde durulmuştur. Kur'an'ın evrenselliği, tarihsel yorumu, değişken ve sabit hükümleri incelenmiştir. Kur'an yorumunda sınırsız bir serbestliğin olmadığı ve olamayacağı, böyle bir zorlamanın veya kural tanımazlığın, Kur'an'a yapılabilecek en büyük kötülük olacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Qur?an was revealed with a miraculous addressing method by which will address to mankind and lead them to consider and urge them to research about It until the Day of Judgment. In the first chapter of this study, with regard to essence and content of the Qur?an, by making a definition, some characters of the Qur?an was remarked. It was dealt with the rich meaning of the statement of the Qur?an, the remarkable resemblance in language used by the Qur?ân and these characteristics which is caused interpretative differentiations. It is investigated that language is a necessary element for the correct and healthy interpretation of the Qur?an. As a contemporary understanding method the contribution of hermeneutic and semantics are also considered in the interpretation of the Qur?an. In the second chapter disciplines which related to the method of exegesis (usûl attafsîr) and Qur?anic sciences (ulûm al-Qur?ân) are placed. In that chapter it is also investigated that the historical context is necessary for the interpretation of the Qur?ân. By emphasizing the probability of the establishment on the basic purposes of the Qur?ân it is pointed out that to establish the main principles of the Qur?ân is an obligatory action. Therefore it is stated that categorical classification of the subjects which are dealt with in the Qur?ân is necessarily must be done. It is also indicated that the purposes of Islamic law (maqasid al-sharîa) which fulfilled in Islamic jurisprudence (fiqh) can be fulfilled for whole mutters of the Qur?ân as well. Thus, the establishment of the general regulations in the Qur?ân are recommended. Hence it is determined that these general regulations are universal while the other fragmentary rules periodically can be gain new different practice if they interpreted through these general principles. By drawing attention to understanding methods of theologians, jurists and mystics it is pointed out that how successful contribution has been made by these methods in establishment of the aims of the Qur?ân. Two eminent figures of the historical interpretation Arkoun and Fazlur Rahman?s interpretations have given to place in order to point out that in what degree the historical point of view contributed to establish the main aims and principles of the Qur?ân. In the third chapter feasible possibility of the submitted principles to mankind by the Qur?ân were treated. The universality of the Qur?ân, its historical interpretation, and its changeable and unchangeable rules were investigated. Lastly it is clarified that there were not unlimited freedom and will not on the interpretation of the Qur?ân. Such kind of forcing or neglecting the rules is worst thing can be done for the Qur?ân.