Avrupa'da çocuk müzeleri ve müze eğitimi 'Almanya örneği'
Child museum in europe and museum education 'the German example'
- Tez No: 218104
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Avrupa'da Çocuk Müzeleri ve Müze Eğitimi ?Almanya Örneği? isimli bu çalışma ile Türkiye için yeni bir müze türü olan çocuk müzeleri incelenmiştir. Beş bölümden oluşan araştırma ile çocuk müzelerinin gerekliliği ve önemi belirtilmiştir. Çocuk müzeleri tanımlanmış, dünya çocuk müzeleri örnekleri ile birlikte açıklanmıştır. Almanya çocuk müzeleri daha ayrıntılı ele alınıp Frankfurt Çocuk Müzesi'nin gerçekleştirdiği iki sergiye yer verilmiştir.Çocuk müzelerinin ortak özellikleri, hedefleri ve görevlerinden yola çıkılarak çocuk müzeleri tanımlanmıştır. Dünya çocuk müzelerinin doğuşu açıklanmış, Amerika Birleşik Devletlerinde, Avrupa'da, Japonya'da çocuk müzeleri örnekleri ile incelenmiştir. Avrupa çocuk müzeleri içerisinden Almanya örneği ele alınmış Almanya müzelerinde müze eğitimi çalışmalarının başlangıcı ve bugünü örnekleri ile açıklanmıştır. Almanya'nın ilk çocuk müzesi olarak kabul edilen Frankfurt Çocuk Müzesi'nin gerçekleştirdiği iki sergi: Kalp Kıpırtısı ve Dünya Oyuncakları sergileri hazırlık, açılış ve ziyaret aşamaları ile anlatılmıştır. ?Almanya Çocuk Müzeleri Kataloğu? ile Avrupa da çocuk müzeleri alanında önemli yere sahip olan bu ülkenin çocuk müzeleri kataloğu oluşturulmuştur.Sonuç kısmında bu müzelerin Türkiye'de yaygınlaştırılması konusunda toplumun her kesiminden kişi ve kuruluşlara düşen görevler belirtilmiş ve bu müze türünün yaygınlaştırılmasının gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the work ?Child Museum in Europe and Museum Education - The German Example? child museum in Turkey, which is a new museum species are examined. In five parts the work make clear the necessity and importance of child museum. Child museum were defined and explained with examples from the world. German child museum were detailed explained and two exhibitions from the Frankfurt Child Museum are figured.From associate character, targets and obligations the child museum were defined. The birth of worlds child museum were explained, examples from America, Europe and Japan were examined. From European child museum the German example is explained from the beginning. The exhibitions ?Heart Mouvies? and ?World Toys? from Frankfurt Child Museum, which is accepted as the first child museum in Germany, are explained from the preparation, the opening till the visiting stage. With the ?German Child Museum Catalogue? a catalogue is produced for a country, which is important in Europe.In the result part, the duties for persons and foundations are counted to widespread this museum specie in Turkey.