Rekabet ortamında müşteri odaklı pazarlama iletişimi: Mersin Beymen Mağazası
Relationship marketing in the rivalty surrounding: Mersin Beymen store
- Tez No: 218110
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Pazarlamanın geçmişten günümüze kadar gelen süreç içerisindeki değişimi farklı pazarlama anlayışlarının benimsenmesine ve uygulanmasına neden olmuştur.Kapitalist pazarda küreselleşmenin ve modernizmin etkileriyle ortaya çıkan teknolojik gelişmeler ve bu gelişmelerin neden olduğu rekabet ortamı Klasik Pazarlama Anlayışı' nın yerini Modern Pazarlama Anlayışı' nın almasına neden olmuştur.?Rekabet Ortamında Müşteri Odaklı Pazarlama İletişimi: Beymen Mersin Mağazası? başlıklı tez çalışmamın birinci bölümünde; kapitalist ekonomi ve pazarlama anlayışlarına yer verilmiştir. Sanayi Devrimi' yle yerleşen kitleye dönük üretim ve tüketim anlayışı, İkinci Sanayi Devrimi' yle birlikte yerleşen bireye dönük üretim ve tüketim anlayışı incelenmiştir. Bu dönemde, önem kazanan küreselleşmenin etkileri ve beraberinde getirdiği rekabet olgusu ele alınmıştır. Rekabet ortamında şirketlerin pazarda var olabilmek için benimsedikleri müşteri odaklı pazarlama iletişimi ve bütünleşik pazarlama iletişimi yaklaşımlarının uygulanma nedenleri, şekilleri ve önemi açıklanmıştır. Küresel rekabet olgusunun mağazacılık alanında yarattığı değişiklikler ve beraberinde getirdiği yeni anlayışlar ele alınmıştır. Küreselleşmeyle birlikte giderek önem kazanan bilişim teknolojileri ve mağazacılık alanındaki kullanımları yer alırken, modern mağazacılıkta müşterinin artan önemi ele alınmakta ve müşteri ilişkileri kavramı incelenmektedir. Farklı tüketici davranışları ve farklı tüketim şekillerine yer verilmiştir. Günümüz tüketim toplumunun yarattığı ihtiyaçlar doğrultusunda bilinç yönetimi ele alınmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde ise; ilişkisel pazarlama anlayışı açıklanmaktadır. Boyner Holding' e bağlı olan Beymen' in tarihçesi, bünyesindeki markalar, kariyer yönetimi ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Tez çalışmasında teorik olarak açıklanan ilişkisel pazarlama anlayışının Beymen Mersin Mağazası'nda uygulanma düzeyini ölçmeye yönelik yapılan katılımcı gözlem çalışmasının sonuçları ve değerlendirmeleri yer almaktadır..
Özet (Çeviri)
The change in the process of marketing from past to present has caused different comprehensions to be accepted and carried.Technological developments followed by modernization and globalization after the industrial revolution has caused rival business in the marketing field. The rivalty surroundings in the marketing field has caused modern marketing concept to come up.In the first part of the thesis, under the title of ? Relationship Marketing In The Rivalty Surrounding: Mersin Beymen Store, the historical advancement of marketing and marketing conceptions are analysed. The new marketing conceptions in the rivalty surrounding of the marketing field have studied. Consumer behaviours and relationship marketing approach has studied. Technological developments in marketing field that support customer relationship marketing have studied. Various consumer behaviours and ways of consuming have analysed.In the second part of this thesis, to display how the change in the marketing process has occurred. In the general meaning, the information about the history of Beymen, the brands under the Boyner community company, and the career management are studied. The observation to evaluate the consumer relationship marketing approach in the practical field in Mersin Beymen is placed.