Doğru haber ve bilgi verme görevi doğrultusunda gazetecilerin haber kaynaklarını açıklamama aaklarının basın özgürlüğündeki yeri
The importance of journalists right to protect their sources in terms of the freedom of the press in live with their duty to provide accurate news and information
  1. Tez No: 218111
  2. Yazar: ZELİHA DUYGU DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Doğan, Z. Duygu, Doğru Haber ve Bilgi Verme Görevi Doğrultusunda Gazetecilerin Haber Kaynaklarını Açıklamama Haklarının Basın Özgürlüğündeki Yeri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof.Dr. Oya TOKGÖZ, 166 s.Bu tezde, doğru haber ve bilgi verme görevi doğrultusunda gazetecilerin haber kaynaklarını açıklamama hakkının basın özgürlüğündeki yeri ve önemi hukuk ve etik kurallar çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu çerçevede tezde, `Gazetecilerin Haber kaynaklarını Açıklamama Hakkının' gerçekleri ortaya çıkaran, özgür basın açısından önemi vurgulanarak; yasal ve etik kurallar içinde düzenlenen bu hakkının önündeki fiili ve yasal engellerin, etik ve yasal sınırlarının nelerden ibaret olduğu ortaya konulmuştur. Unutulmamalıdır ki; özgürlüklerin yalnızca kağıt üzerinde tanınması onların gerçekleşmesi anlamına gelmemektedir. Önemli olan tanınan bu özgürlüklerin uygulamadaki yansımalarını görebilmektir.Gazetecilik kaynaklarının korunması pek çok ülkenin basın meslek ilkelerinde belirtildiği ve gazetecilik özgürlükleri hakkındaki bazı uluslararası belgelerde onaylandığı üzere basın özgürlüğünün ana koşullarından biridir. Gazetecilerin haber kaynaklarını açıklamaya zorlanmaları; basının hayati nitelikteki fonksiyonlarını sarsacak, basının doğru ve güvenilir bilgi sağlama yetisini olumsuz yönde etkileyecek, halkın bilgi edinme hakkının gerçekleşmesine engel olacak ve tüm bunların sonucunda basın özgürlüğünü zedeleyecektir. Gazetecilerin doğru bilgi ve haber verme görevinin sekteye uğradığı, halkın bilgi edinme hakkının ihlal edildiği toplumlarda ifade özgürlüğünden, demokrasinin işlerliğinden söz etmek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
Doğan, Z. Duygu, The importance of journalists right to protect their sources in Terms of the Freedom of the Press in Line with Their Duty to Provide Accurate News and Information, Master Thesis, Advisor: Prof. Dr. Oya TOKGÖZ, 166 p.In this thesis, journalists? right to protect their sources in line with their duty to provide accurate news and information is discussed within the scope of the law and ethical norms in terms of its importance in the freedom of press. In this context, the practical and legal obstacles as well as legal and ethical boundaries in the way of this legally and ethically regulated right have been identified by emphasizing that this right of journalists to protect their sources is crucial to the revelation of the truth and a free press. It must be remembered that freedoms granted on paper does not mean these freedoms actually exist. Seeing the reflections of these freedoms granted in practice is what matters.The protection of journalists? sources is a prerequisite for the freedom of press as stated in the professional principals of the press in many countries and as agreed upon in various international documents. Forcing journalists to reveal their sources will undermine the vital functions of the press, adversely affect the capability of the press to provide accurate and reliable information, impede the public?s right to be informed, and in effect, damage the freedom of the press. In societies where journalists? duty to provide correct information and news is restricted and the public?s right to be informed is violated, one can not say that there is freedom of expression and a functional democracy.