Kur'ân'a göre 'hevâ'
The heva 'passion' term according to the Koran
  1. Tez No: 218137
  2. Yazar: MUSTAFA CORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Hevâ kelimesi, Kur'ân'da geçen ?ahlâk? ve ?tasavvuf? kavramlarından biri olup olumsuz anlamda yirmi sekiz âyette yer alır. Ancak, bu kavramla, insanın yaratılısından gelen ve yerilen nefsî bir yeti dile getirilir. Buna göre, insan hayatının düzenlenmesinde, dinin karsısına çıkısların toplamı hevâ olarak nitelendirilir. nsan hevâ duygusunun esaretine girince o; aklın, ilmin, vicdanın, hakkın önüne geçer, onu inanç ve düsünce planında kusatır; hayatını ona göre sekillendirir ve onu Yüce Allah'ın irâdesinden/emirlerinden uzaklastırır. Kur'ân'ın ifadesiyle bu durumda olan insan, ?hevâsını ilâh edinmis? olur. Kur'ân'da bu hususula ilgili âyetlerde Yahûdiler, Hıristiyanlar, müsrikler, putperestler, âhireti inkâr eden topluluklar gibi degisik kâfir zümrelerin, Hz. Peygamber'e vahyedilen Kur'ân'a iman etmek yerine, beserî arzularına kapılmalarından bahsedilir ve bu sekilde temelini hevânın olusturdugu beserî görüslere dayanan anlayısların, din hâline getirilmesinin yanlıslıgına dikkat çekilir. ?Ehl-i hevâ?nın da bu anlayısa atfen slâm literatüründe sürekli yerildigi görülür. Nitekim hevâ izleyenini haktan uzaklastırır, onu nefsî arzularının esiri ve seytanın uydusu yapar, dünya tutkusunu, doyumsuzlugunu artırır, hayatını karartır, onu dünyada ve âhirette felâkete hüsrâna ve böylece çesitli acılara sürükler. Kur'ân'da hevâ kötülenir ve ona karsı Hz. Peygamber, onun sahsında müminler, hatta bütün insanlar uyarılır. Kur'ân'a göre, insanın dogustan veya sonradan sahip oldugu her türlü yetenek ve imkân, Hz. Peygamber'in örnekliginde, vahiy kültürü ısıgında, hevâya karsı etkili ve araç olarak kullanılmalı, onun engellenmesine çalısılmalı, hem kisisel hem de sosyal otokritik ve otokontrol sistemleri gelistirilmelidir. Bu mücâdele çok zor; fakat zorunludur. nsan ancak o zaman nefsinin terbiyesini saglar, hevâdan sıyrılır, ruhen yücelir, yaratılıs gâyesine yönelir ve kendisi için arzulanan gerçek hürriyeti ve bütün çabalarının amacı olan mutlulugu yakalar.
Özet (Çeviri)
The concept Heva (passion ), is one of the ethics and sufism concepts taking place in the Koran and take places in the Koran negatively in twenty-eight verses. By this concept in the Koran, a spiritual (nefsi) ability belonging to the human being is described, which they have innately and is belamed. In relation to this putting the mankinds? life in order, all the objections to religion are described as passion (heva) . When a human is allured by spirit?s tendencies or its false desires, then these tendencies or false desires predominate to him in ideas, and he leaves reason, science, conscience, belief and rights behind so he becomes a servant not for exalted?s orders but desires of his spirits. Namely in Koranic terms ?He is apotheosizing his passion? In the verses found in the Koran about passion, it has mentioned that various unbeliever groups like Jews Christians, polytheists, idolaters and groups disowing the hereafter don?t believe in the Koran revealed to the prophet but obeyed their human desires (heva and plural ehva), so is drawn attention to the fact that to take as religious the comprehensions basing on human ideas under which the passion lies is very mistake.(Ehl-i Ehva) are criticized in islam literature based on this concept. Likewise the existence of the passion takes the person away from God, and makes him the slave of the human desires and devil, and increases his nonsatisfaction and devotion to the wordly affairs, and darkens his life and drags him into disaster and unhappiness the present life and the hereafter. In the Koran passion is disparaged and the prophet Muhammed, muslims and all the mankind are awaken. According to the Koran, all kinds of capabilities and opportunities owned by the man innately or gained later on under the example of the prophet Muhammed must be used under the light of revelation culture against the passion as effective vehicle to prevent this in order to form and develope both personal and social self control and auto-critic system. This Struggle is very difficult but absolutely necessary. Only then human being desciplines his spirit gets free of passion, ascending spiritually, heads towards to his creation purpose and catches the happiness and freedoom desired for him which is the aim of all efforts.