Sosyal ve doğal denge bağlamında Kur'an'da fesat
Social and natural balance in the context of corruption in the Quran
- Tez No: 383595
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
“Fesad”kavramı Kur'an'da genel olarak, fert ve toplumun yeryüzü ve çevrenin, barış ve huzur ortamının, mal, can ve namus güvenliğinin bozulmasını ve yok olmasını, iman, ibadet, ahlâk, hak ve istikâmetten sapılmasını, şirk, küfür, nifak ve isyan olan inanç, söz, fiil ve davranışları ifade eder.Fesad, başta insanın kendisi olmak üzere her alanda meydana gelen bozulma, çözülme, ölçü ve dengeden sapma, faydalı olma özelliğini kaybetme, fıtrattan uzaklaşma gibi olumsuz anlamların tamamını kapsamaktadır. Kur'an'a göre yeryüzüne yayılan fesadın temel sebebi, küfür ve şirkin topluma yayılmasıdır İnsanın zaafiyetleri, kalbindeki kötü duyguları, heva ve arzularına uyması, şeytan, tağutlar, adâlet duygularını yitirmiş liderler ve idareciler, sahip olduğu imkânlarla şımaran müstekbirler fesadın en önemli faktörleridir. Kur'ân, insana yüklediği yeryüzünü imar ve inşa sorumluluğu ile yeryüzüne halife kılındığını hatırlatmaktadır. Fesadın her alanında ve her çeşidinde insan unsuru birinci derecede rol oynamaktadır. İnsandaki şirk ve küfür yeryüzüne fesad olarak yansımaktadır. Allah, Peygamberlerini toplumları ıslah için, insanların toplu halde yaşadıkları yerleşim merkezlerine göndermiştir. İnsanın müfsid olması toplumu ve çevreyi de ifsad edeceğinden, Kur'an insanı toplum olarak esas alır ve tüm toplumun sorumluluğuna dikkat çekerek, sadece bireyi değil toplumun tamamını ıslah etmeyi hedefler. Kur'an, insanı fesada karşı uyarırken, tevhîd ilkesine dikkat çekmektedir. Allah'ın elçilerini, ayetlerini ve ahireti yalanlayan toplumların yeryüzünde çıkardıkları fesad ve uyguladıkları zulüm, bütün bir toplumun çözülmesine, bozulmasına ve çöküşüne neden olmaktadır. Kur'an toplumun bozulmasından yine toplumun kendisini sorumlu tutmuştur.Toplum ve çevrede meydana gelen her türlü fesadla bütün toplum mücadele etmekle sorumludur. Zulmün ve fesadın yayılmasına ses çıkarmayan toplumun da zalimlerle beraber cezalandırılması esastır. Allah, kâinatı tam bir ölçü ve nizam içerisinde yaratmış, bu ölçü ve düzeni onun işleyişine de koymuştur. Tabiatın doğal varlığında ve işleyişinde salah hâkimdir.
Özet (Çeviri)
“Corruption”(Fasad) concept in the Quran, in general, the individual and society, the earth and the environment, peace and security, property, life and honour, security, corruption and the destruction of faith, worship, morality, rights, and the direction of deviation from the circus, blasphemy, hypocrisy, rebellion and faith, words, actions, and behaviors. Corruption, the people themselves in all areas of decay, disintegration, and measure the deviation from equilibrium, of losing the property of being useful, the shift away from nature, such as the negative meaning of the whole. According to the Qur'an to the earth, spreading corruption is the main reason,“kufr”and“shirk”, the community is spreading. Human frailty, in the heart of bad feelings, desires, and desire to comply with, the devil, the devil, lost their sense of justice, leaders, and managers, have the opportunity to groan with the arrogant corruption are the most important factors. The Quran, the people you install the reconstruction and the earth with the responsibility to build the caliph on the earth that it will induce recalls. Corruption in every field, and every kind of human element plays a role in the first degree. People in the circus, and blasphemy, corruption on earth, as it is reflected. Allah, his Prophets, the society for breeding, bulk of the people living in the settlements has sent. People mufsidolma the society and the environment deifsad will, the people of the quran, as a society, and society as a whole is based on the responsibility of drawing attention to only the individual, not the society as a whole aims to rehabilitate. The Quran, the people against corruption understand the principle of tawhid attention. The messenger of Allah, his signs and denied the meeting in the hereafter societies on earth, they fulfill their persecution and, all of a society's disintegration, corruption and collapse. The Quran, the deterioration of society, again, the society has held responsible. Society and the environment from all kinds of corruption, the whole society is responsible for the fight. The persecution, corruption and the spread of a sound society with unjust punishment is essential. God, the universe, and order a full measure created in this measure and its functioning order, too. Nature is natural in the presence and in the functioning of salah.