Kültür, kimlik, politika: Mardin'de kültürlerarasılık
Culture, identity, politics: Interculturality in Mardin city
  1. Tez No: 218142
  2. Yazar: ENGİN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASKER KARTARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Anthropology, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
Bu tez, antropolojik anlamıyla kültür, kolektif kimlik ve politika arasındaki iliskiyi kültürlerarası iletisim baglamında incelemektedir. Çalısmanın temel sorusu, kültürün nasıl politize oldugu ve kültürel kimligin nasıl insa edildigidir. Bu soruya yanıt bulmak için, görgül bir kültürlerarası iletisim baglamında, gündelik kültür söyleminde kimlige dair simgesel sınırların nasıl çizildigi ve bu sınırlar ile kültürel anlamlar üzerindeki söylemsel mücadele arastırılmıstır. Bu çerçevede, farklı etnisitelerin bir arada yasadıgı çokkültürlü bir kent olan Mardin'de etnografik bir alan arastırması yapılmıs, kültürel toplulukların iletisim etnografileri ve kültür söylemleri hakkında niteliksel veri olusturulmustur. Alan arastırmasında yaklasık 100 kisiyle derinlemesine mülakat ve odak grup görüsmeleri, gözlem ve doküman analizi yapılmıstır. Mardin kent merkezinde Sünni Müslüman Arap, Kürt, Türk, Ortodoks ve Katolik Hıristiyan Süryani, Keldani, Ermeni etnik kimligine sahip kisiler yasamaktadır ve bu kültürel kimliklere atfedilen özelliklerin, güç/iktidar iliskilerinin etkisi altında olması oranında politik bir mücadelenin konusu oldugu anlasılmaktadır. Tezin bulgu ve sonuçlarına göre kültürel ayrımlar, hem kültürlerarasındaki sınırı çizmekte, bir yandan da kültürel kimligi, içerilen ve dısarıda bırakılan kültürel özellikler aracılıgıyla kurmaktadır. Kültürlerarası iliskiler, kimlik bilincinin olusumunda önemli bir rol oynamaktadır. Kültürel kimlik sabit bir öze sahip degildir, kültürlerarası iliskiye baglı bir insadır. Kimlik, hem kültürel farklılıkların yogunlastırılmasından hem de bu farklılıkların kurdugu ayrımların yumusatılmasından ve kaldırılmasından geçmektedir. Kültür ve politika arasındaki iliski ise karsılıklıdır. Kültür varolussal bir tehdit altında oldugunda, sınırların korunması politik bir mücadeleyi gerektirmektedir. Bu durumda kültürel sınırları kurmaya yönelik her türlü eylem politik olarak kavranabilir. Kültürün sınırları, kültürel farkı kuran ayrımlarla açıga çıktıgından, kültürel farkın simgesel dısavurumları da politiktir. Kültürdeki sınırlar çift degerlidir; hem ayırır hem de bir birlesme olanagını yaratır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between the concepts, culture, in the anthropological sense, collective identity and politics have been researched in the context of intercultural communication. The main inquiries of the dissertation are how culture has became politicized and how cultural identity is constructed. In an empirical intercultural context the analysis is focused on the questions how the symbolic boundaries, which are related to cultural identity, are drawn in daily cultural discourse and what the discursive struggles over these boundaries and cultural meanings are. In this framework, an ethnographic field study has been conducted in Mardin, a multicultural city in which different ethnic groups have lived together for many centuries. During this research, qualitative data about cultural communities' ethnography of communication and cultural discourse have been collected. About 100 formal and informal interviews and focus group interviews have been made and participant observation and document analysis techniques have been used in the field study. Sunni Muslim Arabs, Kurds, Turks, Orthodox and Catholic Syrians, Caldeans, Armenians live together in Mardin City (Turkey). The characteristics that are attributed to the cultural identities become a matter of political struggle as being under the influence of power relations. According to the findings and results of the research, on the one hand cultural distinctions draw boundaries and on the other hand these distinctions construct cultural identity by including and/or excluding cultural peculiarities. Intercultural relationships play an important role in the awareness about the collective identity. Cultural identity has no essence but is an construction that is formed by intercultural interactions. Identity not only depends on condensing the cultural differences but also is related to reducing the rigidity of the distinction constructed by those differences. There is a mutual relationship