Avrupa Birliği sürecinde Türkiye'de işçi sağlığı ve iş güvenliği
Turkey?s accession to the European Union: Occupational safety and health
  1. Tez No: 218141
  2. Yazar: GÖKÇE KALYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜRHAN FİŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum süreci her alanda çok yönlü sonuçlar doğuracaktır. Avrupa Birliği yeni olanaklar taşırken yeni sorunları da beraberinde getirecektir. Özellikle sosyal politika alanı içinde yer alan iş sağlığı ve güvenliği Birlik içinde de en çok tartışılan konuların başında gelmektedir. Tezin amacı Avrupa Birliği uyum sürecinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda kaydedilen ilerlemeleri belirlenmesi ve bu ilerlemelerin gerçekleşen ve olası etkilerinin incelenmesidir.Türkiye'nin iş sağlığı ve güvenliği alanında Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde referanslar konuyla İlgili Avrupa Birliği müktesebatı olacaktır. Çalışmanın ilk bölümünde Avrupa Birliği sosyal politikasının oluşumu üzerinde durulacak ikinci bölümde Birlik müktesebatı hakkında bilgi verilecektir. Tezde ayrıca Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliğinin gelişim aşamaları, müzakere süreci çerçevesinde uyuma yönelik yasal ve kurumsal değişimler ele alınacak, uygulamada karşılaşılan sorunlara değinilecektir. Böylece Avrupa Birliği sürecinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda Türkiye'nin mevcut durumu değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Accession process between Türkiye and European Union brings up different kinds of results in all areas. While European Union takes opportunities it also causes new problems. Occupational health and safety is one of the most divisive area of social policy. By the way the aim of the thesis is to determine the progresses about occupational health and safety and analyse the realized and potential effect of these progresses. While we are analysing the accession process about occupational health and safety, acquis communitaire should be our referance. Therefore it is planned to deal with historical evolution of European social policy in the first part of the thesis and give information about acquis communitaire in the second part.Progresses in occupational health and safety area in Türkiye, changes of laws and institutions in negotiation progress and problems exist while implementing the regulation will alsa take place in thesis. Consequently existing situation of Türkiye about occupational health and safety in accession process will be assessed.