Türkiye'de Turkcell ve Azerbaycan'da Azercell'i örnek alarak, kültür farklılıklarının halkla ilişkilere etkisi üzerinde bir çalışma
The research on, the effect of cultural differences on public relations, a survey of Turkcell in Turkey and Azercell in Azerbaijan.
  1. Tez No: 218144
  2. Yazar: ASEF ZEYNALOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASKER KARTARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Araştırma tasarımı, karşılaştırmalı olarak birbiri ile bağlantılı iki konuyu inceleme amacı ile yapılmıştır. Öncelikle kültür farklılıklarının halkla ilişkilere etkisi incelenmiştir. Farklı ülkelerde faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin halkla ilişkiler faaliyetlerine bulunduğu ülkelerin kültür farklılıklarının etkisi incelenmiştir. Ardından Türkiye'de faaliyet gösteren mobil operatör olan Türkcell'in halkla ilişkiler faaliyeti ve kurucu ortağı Türkcell olan ve Azerbaycan'da faaliyet gösteren mobil operatör Azercell'in halkla ilişkiler faaliyetleri araştırılmıştır. Ve faaliyetlerindeki farklılıkların nedeninin kültürden doğması hipotezi kanıtlanmaya çalışılmıştır.Tezde toplumun kültürel özellikleri ve halkla ilişkileri gözlemci bir yaklaşımla yorumlanmış sonuçları arasında mantıksal bağlar kurularak niteliksel bir araştırma yöntemi izlenmiştir. Araştırma konusunun desteklenebilmesi için nicel verilere başvurulmuştur. Araştırmada bazı sorular oluşturulmuş, insanlar, basın bültenleri, sponsorluklar, reklâm filmleri, yeni bir araç olan internet ve diğer ilgili literatüre başvurulmuştur. Araştırmanın tamamlayıcı ve betimlenmeye bir yönü olmasına dikkat gösterilmiş, konu karşılaştırmalı olarak betimlenmeye, açıklanmaya ve yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The design of this thesis is hold to comparative analyze depend on two subjects. The affect of cultural differences on Public Relations was analyzed firstly. In this section, it was also examined public relations activities of international companies and the affect of cultural peculiarity of these countries to their activities. And then, it was research the public relations activates of Turkcell that being a mobile operator which working in Turkey and public relations activities of Azercell which is also a mobile operator functioning in Azerbaijan and Turkcell is one of the companies which took part in establishment of Azercell. The hypothesis that differences in their activities caused by the cultural differences tried to be proven in this thesis.In this thesis, cultural peculiarity of society and public relations interpreted as observation approaches and constructing logical bond between theirs results and used qualitative method. It was also employed a quantity method for can be supported of research subject. It was built some questions in thesis and applied to press-relies, funding, advertising movies, internet as new means, and other literature. It was attention to research being described and completed and tried to research being explain, define and analysis as comparative.