Farklı toplumlarda internet gazeteciliği: Rusya ve Türkiye internet gazetelerinin karşılaştırmalı çözümlenmesi
The internet journalism in different communities: Comparative analysis of the internet newspapers of Russia and Turkey
  1. Tez No: 218145
  2. Yazar: GÜLDANA MURZAKULOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
1980 Sonrası çok önemli yıllardır. 1980'lerin sonlarına doğru gerek gelişmiş gerekse azgelişmiş ülkelerde medya sektörüne yapılan yatırımlar önemli ölçüde artışmıştır. 1990'dan itibaren geleneksel medyalar (gazete, TV, radyo, sinema vb.) bir yandan dev holding şirketlerinin birer parçası durumuna gelirken, yine bu çatı altında ?yeni medya? olarak anılan internet gibi iletişim mecralarıyla buluşmuştur. Geleneksel kitle iletişim araçlarıyla internet arasında yaşanan yöndeşme sonucunda internet gazeteciliği denen yeni bir gazetecilik türü meydana gelmiştir.?Farklı Toplumlarda İnternet Gazeteciliği: Rusya ve Türkiye İnternet Gazetelerinin Karşılaştırmalı Çözümlenmesi? başlıklı bu çalışmanın konusu, Rusya ve Türkiye'de internet gazeteciliğinin yapılanması incelemek ve Rus ve Türk internet gazetelerinin karşılaştırmasını yapmaktır.Bu çalışmanın birinci bölümünde geleneksel gazeteciliğinin gelişimi ve haber öğesi incelendikten sonra, yeni bir gazetecilik türü olan internet gazeteciliği detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Ayrıca bu bölümde internet gazeteciliği ve geleneksel gazetecilik arasındaki farklılıklar sıralanmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde hem Rusya hem de Türkiye'nin 1980'e kadarki gazetecilik tarihi kısaca anlatıldıktan ve Rus ve Türk geleneksel gazeteciliğinin 1980'den 2000'lere kadarki gelişimi detaylı bir şekilde ele alındıktan sonra, Rus ve Türk internet gazeteciliğinin yapılanması detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca bu ikinci bölümde Rusya ve Türkiye gazetecilik alanının (hem geleneksel gazetecilik ve hem de internet gazeteciliğinin) kabaca karşılaştırması yapılmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Türk ve Rus internet gazeteleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları saptamaya yönelik olarak niceliksel betimleme yöntemi ile tasarımlanmış araştırmanın sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Post 1980?s are very important years fort the media sector. Up to the late 1980?s the investments to the media sector had been significantly increased in developed or underdeveloped countries. On the one hand since 1990?s conventional medias (newspaper, television, radio, cinema) had become parts of giant holding companies; moreover under the same roof they had met with new communication areas such as internet which is called as ?new media?. As a result of the convergence between the conventional mass media and the internet a new type of journalism which is called as internet journalism had emerged.The subject of this study which is entitled as ?The Internet Journalism In Different Communities: Comparative Analysis Of The Internet Newspapers Of Russia And Turkey? is to observe the settlement of the Internet Journalism in Russia and Turkey and then compare the internet newspapers of Russia and Turkey.In the first part of the study, after the development of the conventional journalism and its news factor are observed, internet journalism, a new type of journalism, described in detail. Moreover, the differences between the conventional and internet journalism are mentioned in the same part.In the second part of the study, after a brief description of the journalism history of Russia and Turkey until 1980?s and detailed description of the development of Russian and Turkish conventional journalism from 1980 to 2000?s, formation of the Russian and Turkish internet journalism has been observed in detail. Moreover, the journalism areas of Russia and Turkey are compared in the second part.In the third part, the results of this study that is planned with quantitative figuration technique to determine the similarities and differences between Turkish and Russian internet newspapers are evaluated.