Hitit ritüelleri üzerine
About the Hittite rituals
  1. Tez No: 218149
  2. Yazar: BANU GÜÇERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Doğum, geleceğin annesi için son derece önemli bir beden çalışması, yeni doğacak çocuk için ise, yaşam koşullarında kökten bir değişiklik demektir.Hititlerde doğum, doğaüstü güçlerin ve tanrıların yardımıyla olabilen, nesillerinin devamını bu kutsal olayla gerçekleştirdiklerine ve böylece tanırlarıyla bütünleşebildiklerine inanılan bir durumdur.Doğumdaki herhangi bir aksaklığı, tanrının gazabı sayan Hitit insanı, başına gelen her tür felaketin devamının geleceğine inanırve bu anlayamadıkları karmaşık durumların olmasını istemez.Bu nedenlerden, doğumla seramonileri birbirinden ayrı tutmaz ve ritüeller düzenleyerek sevgili tanrılarının gönlünü alma çabasına gider. Hititlerde aynı amaçla tanrılarına ve geleceğin insanlarının refahı için, kurbanlar sunulur, büyüler ve dualar törenler sırasıyla birbirini izler.Hitti Çağı Anadolsuna bakıldığında ise, onların, anlayamdıkları durumlar karşısında savaşmak için, etkilendiği medeniyetlerin, izlenimlerini görmemize, belki de bu nedenlerden pek de şaşırmayız ve onların felaket felaket doğruur , inancını anlayabilirz.Bu tez içersinde ele alınan konular, ritüellerle doğum ve büyü, tanrı inançlarıyla paralel gittiğinden doğum sadece tek başına ele alınmamış olup, yeraltı tanrılarına ve diğer tanrılarına da göndermeler yapılmıştır. Bu amaçla, büyünün, poziitif ve negatif etkisine ve büyü yöntemlere değinilmiştir.Doğumla ilgili ritüelleri, büyü ritüelleri, çerçevesinde tutularak , Hititlerdeki doğum düşüncesini sorgulamak ve bu metinlerdeki paralel anlatımlardan doğumu anlamak adına dualara, mitolojik , kehanet ve legal metinlerin temalarına da yer verilmiştir.Hititlerin doğumu hiçbir zaman ,tek başına düşünmediklerinden, nesillerinin devamını mutlu bir kadere sahip olmasını sağlayarak, bu olayın, ritüel entegrasyonu içerisinde ele alınması çabasına gittiklerini bu metinler aracılığıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The birth means an important body practice for woman, and a fundamental alteration of life conditions for infant baby.In Hittite contexts, the birth is a situation that is able to materialize by assisting the gods and the supernatural things, and that is believed to carry out the continuity of generations by that sacred incident, and also to get together peoples with gods under a whole structure.The Hittites, who believed that any kind of problem in the birth process originated from the wrath of gods, believe that the disasters would keep on at the following process. And they didn?t want to happen such as complicated incomprehensible things. For that reason they didn?t discriminate the birth rituals with each other, prepared religious ceremonies and strove to please their gods. For the same reason, the Hittites performed sacrificial ceremonies in which the incantations and prayers followed each other, for the Gods and the prosperity of future generations.In this thesis, the topics such as the ritual, the birth and incantation, are treated as a whole part for the parallelism between religion and them, and so it also indicated to the underground gods and the other ones. It is for this that it mentioned the positive and the negative effects of the incantation and the methods of sorcery.The birth rituals was treated into the sorcery rituals in Hittite contexts, and in order to interrogate the birth idea for Hittites and to understand that fact by using the parallel expressions in those texts, it is also mentioned the prayers and themes of mythological- , legal- and prediction texts.