Kastamonu ilinin Azdavay yöresinde evlilik fenomeni
Marriage phenomenon in Azdavay region in Kastamonu province
  1. Tez No: 781453
  2. Yazar: FATMA KARABEYİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RAFET ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Kastamonu ili sınırları içerisinde yer alan Azdavay yöresi evlilik fenomeni üzerine yapılmış bir çalışmadır. İnsan hayatının, doğumdan ölüme kadarki süreçte geçirdiği önemli evreler vardır. Halk biliminde bunlara geçiş dönemi adı verilmektedir. Geçiş evreleri ana hatlarıyla doğum, evlenme ve ölüm şeklinde üç bölüme ayrılabilir. Bu çalışmada ise evlilik evresi ele alınacaktır. Kastamonu ili yedi bin yıllık kesintisiz tarihi ile Hitit, Roma ve Bizans İmparatorluğuna, Danişmentler, Selçuklular, Candaroğulları, İsfendiyaroğulları, Osmanlı İmparatorluğu gibi pek çok devlete ev sahipliği yapmıştır. Etnik ve dini farklılıklara sahip bu devletler bölgeye zengin kültürel miras bırakmıştır. Kastamonu'nun köklü tarihi içerisinde Azdavay da önemli bir yere sahiptir. Evlenme geleneğinde farklı uygulamalara rastlansa da genel yaygın uygulama kız isteme, söz, nişan, kına, düğün günü şeklinde sıralanmaktadır. Yöreye ait çalışmamızda evlilik sürecinin her aşamasını barındıran düğün öncesi, düğün sırası ve düğün sonrasında yer alan geleneksel uygulamalara yer verilecektir. İnançların, toplumdaki kültürel değerleri oluşturmada güçlü etkisi vardır. Hayatın geçiş dönemlerinden biri olan evlenme törenleri hem sözlü kültür ürünlerini hem de ritüelleri içerir. Bu çalışmayla, Azdavay yöresi evlilik geleneğinin bundan yaklaşık 70-80 yıl önceki durumunu saha araştırması ile tespit edip, o dönemdeki gelenek ve göreneklerini ortaya koymak amaçlanmıştı.
Özet (Çeviri)
This study is a study on the marriage phenomenon in Azdavay region, which is located within the borders of Kastamonu province. There are important stages in human life from birth to death. In folklore, these are called transitional periods. Transition phases can be broadly divided into three parts: birth, marriage and death. In this study, the marriage phase will be discussed. With its uninterrupted history of seven thousand years, Kastamonu has hosted many states such as the Hittite, Roman and Byzantine Empires, Danishments, Seljuks, Candarogullari, Isfendiyaroğulları, Ottoman Empire. These states with ethnic and religious differences have left a rich cultural heritage to the region. Azdavay also has an important place in Kastamonu's deep-rooted history. Although there are different practices in the marriage tradition, the general common practice is listed as asking a girl, promise, engagement, henna, wedding day. In our study of the region, the traditional practices that take place before the wedding, during the wedding and after the wedding, which include every stage of the marriage process, will be included. Beliefs have a strong influence on forming cultural values in society. Marriage ceremonies, which are one of the transition periods of life, include both oral culture products and rituals. With this study, it was aimed to determine the situation of marriage tradition in Azdavay region 70-80 years ago with field research and to reveal the traditions and customs of that period.