Halka açık anonim şirketlerde bilgi alma hakkı
Right to receive information in public companies
  1. Tez No: 218168
  2. Yazar: SEMRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN TURANBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Halka açık anonim şirketler (hisse senetleri halka arz edilmiş olan veya halka arz edilmiş sayılan anonim şirketler kastedilmektedir), sermaye piyasalarındaki gelişmelere paralel olarak büyük bir önem kazanmıştır. Sermaye piyasaları, fon arz edenlerle fon talep edenleri buluşturan piyasalardır. Sermaye piyasasında, başat yatırımcılar olmak üzere bütün ilgilileri koruyacak ve piyasada güven tesis edecek etkin bir sistemin varlığı şarttır. Çünkü yatırımcıların parasını menkul kıymetlere yatırarak ihraççılara fon sağlayabilmesi ve bunun süreklilik arz edebilmesi için, yatırımcının bilgi sahibi olmasına ve aldatılmaktan korunarak sermaye piyasalarına güven duymalarına bağlıdır.Kamuyu aydınlatma kavramı da, gelişen ve yaygınlaşan sermaye piyasalarında fon arz edenlerle fon talep edenler arasında güven sağlamaktadır. Bilgi alma hakkının halka açık anonim şirketlerde yetersiz olması ve etkin bir şekilde işleyememesi kamuyu aydınlatma ilkesinin önemli bir konuma gelmesine neden olmuştur.Bu çalışmanın ilk bölümünde genel olarak halka açık anonim şirketler incelenmiştir. İkinci bölümde ise bilgi alma hakkı kavramının tanımı ve kapsamı ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise kamuyu aydınlatma ilkesinin tanımı, fonksiyonları, amacı üzerinde durulmuş, bilgi alma hakkı ile karşılaştırıldıktan sonra kamuyu aydınlatmaya ilişkin mevzuat hükümlerine uyulmaması halinde uygulanacak yaptırımlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Public companies (it mean that whose shares have been offered to the public or which are considered to have been offered to the public) have gained a curcial importance with the parallel to the development in capital markets. Capital markets are markets that sum up offer funds and demond funds. For a capital market it is necessary to must be a system in order to built reliability and protect all parties especially investors. Because, inverstors would provide funds for exports by investing money in securities depends on the investors? being informed and their relying on capital markets by being guarded against being cheated.The concept of public disclosure ensures trust between the fund offerers and demanders in the developing and spreading capital markets. The concept of rigt to receive information regarding the public companies couldn?t execute properly and effectively gain the public disclosure principle very important position.In the fırst section of this study public companies at general has been examined. Then in the second section the definition and the scope of the concept of right to receive information are considered. Last section of the study the definition, functions, objectives and the scope of public disclosure are focused on and the concept of public disclosure has been compared with right to receive information and than studied which sanctions will lead to the public companies when disobedience to the regulations and concent of the principle of public disclosure.