Pay sahiplerinin genel kurulda temsili
Representation of shareholders in general meeting
- Tez No: 414724
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİYE YANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Anonim şirket pay sahibinin kişisel hakları genel olarak, genel kurula katılma hakkı, oy hakkı, bilgi alma ve inceleme hakkı ve özel denetim isteme hakkı olarak sıralanabilir. Bu haklar TTK 'nın ilgili maddelerinde ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Bu haklardan genel kurula katılma hakkı, pay sahipliğinden doğan oy hakkı, özel denetim isteme hakkı, bilgi alma ve inceleme hakkı gibi diğer kişisel hakların kullanılması açısından öncelik taşıyan ve pay sahibinin kanun yollarına başvurmaksızın yatırımcısı olduğu şirketteki statüsünü koruyabilmesi için sahip olduğu temel ve vazgeçilmez bir haktır. Bu noktada, pay sahibinin şirket genel kurul toplantısına asaleten veya vekâleten katılması büyük önem arz etmektedir. Çalışmamızda öncelikle pay sahibinin genel kurula katılma hakkını kullanmadaki isteksizliği ve buna bağlı olarak anonim şirketlerin genel kurullarında oluşan güç boşluğu sorununa değinilmiş; akabinde de, bu sorunun çözümlenmesinde pay sahiplerinin genel kurulda temsili kavramı incelenerek temsil türlerinin hukuki niteliği, TTK ile getirilen yeni temsilci türleri, bireysel ve kitlesel temsil kavramları, temsil yetkisinin sınırı, temsilcilerin işlevleri, hak ve yükümlülükleri, halka açık anonim şirketlere ve elektronik genel kurullara ilişkin özellikli durumlar açıklanmıştır. İlaveten, pay sahibi olmayan diğer hak sahiplerinin genel kurula temsilci aracılığıyla katılması, yetkisiz katılma sorunları ve temsil yetkisinin sona ermesi konularına yer verilmiştir. Çalışmamız, sadece anonim şirketlerin genel kurul toplantılarında pay sahiplerinin temsili konusuna ilişkin olup, diğer ticaret şirketlerine değinilmemiştir. TTK'nın tasarı sürecinde ve yürürlüğe girmesi sonrasında mevzuat hükümlerinde birçok değişiklik olmuş ve çok sayıda ikincil düzenleme yürürlüğe girmiştir. Bu sebeple çalışmamızda, konuya ilişkin mülga ve yürürlükte olan hükümler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The personal rights of shareholders of joint stock companies in general, may be listed as the, voting right, right to demand information and review and right to request special audit. Such rights are regulated in detail under relevant articles of the Turkish Commercial Code. From these rights, the right to participate in general meetings is primary right in terms of exercise of other personal rights such as voting right, right to request special audit and right to demand information and review and is also a fundamental and irreplaceable right in order for the shareholder to maintain his status in the company as an investor without taking legal actions. Therefore, the participation of the shareholder in the general meeting in person or by proxy is of great importance. In our study, we have first of all addressed the reluctance of shareholders to exercise their rights to participate in general meetings and the issue of vacancy of powers in general meetings of joint stock companies arising thereof. Thereafter the concept of representation of shareholders in general meetings have been assessed in terms of analysis of this issue and the legal nature of proxy types, proxy types introduces by the Turkish Commercial Code, individual and institutional proxy concepts, limits of representation authority, functions, rights and obligations of proxies, special circumstances concerning publicly held joint stock companies and electronic general meetings have been explained. Additionally, the topics of participation by proxy of right owners other than shareholders in the general meetings, the issue of unauthorized participation and termination of representation authority has also been included. Our study only examines the topic of representation of shareholders in the general meetings of joint stock companies and does not address any other commercial companies. Many amendments have been made to the legislation and secondary legislation has been introduced during the draft period and after the coming into force of the Turkish Commercial Code. Accordingly, our study has evaluated the abolished and applicable provisions concerning the subject matter comparatively.