Uygulamada gabin
Lesion in application
  1. Tez No: 218167
  2. Yazar: TUBANUR KARAKURT AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. LÂLE SİRMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde Borçlar Hukukunun en temel ilkelerinden biri de sözleşme özgürlüğüdür. Sözleşme özgürlüğü, liberal hukuk felsefesinin de bir gereği olarak kişilere, hukuk düzeninin sınırları içinde kalmak koşuluyla yapacakları sözleşmelerde karşılıklı ivazları kendi güçlerine ve mevcut imkanlarına göre serbestçe belirleyebilme, sözleşmeyi diledikleri gibi şekillendirebilme imkanını vermiştir. Ancak herşeyin olduğu gibi, sözleşme özgürlüğünün de bir sınırı vardır. Özellikle, çoğu zaman sözleşme yapan tarafların ekonomik ve sosyal açıdan eşit olmadıkları gözönüne alındığında, kuvvetli olanların zayıf olanlara iradelerini kabul ettirmelerini önlemek için hukuk düzeni, sözleşme özgürlüğüne bazı sınırlar getirmiştir. Bunlardan birisi de gabin kurumudur.Bu çalışmanın giriş bölümünde gabinin hukuk sistemlerindeki gelişimi ve karşılaştırmalı hukuktaki yeri incelenmiştir. Birinci bölümde gabin kavramı unsurlarıyla birlikte açıklandıktan sonra, ikinci bölümünde gabinin hukuki sonuçları anlatılmış ve sonuca ulaşılmıştır. Buna göre, Türk ve İsviçre Borçlar Hukukuna göre edimleri arasında açık oransızlık bulunan ve sübjektif şartları tahakkuk eden her türlü sözleşmeleri iptal etmek hakkı zarar gören tarafa tanınmakla beraber, zarar gören tarafın sözleşmeyi iptal etmekten başka elinde bir hukuki araç yoktur. Bu itibarla gabin davasının konusu aldığını vermek verdiğini almaktan ve şartları oluşmuşsa tazminat talebinden ibarettir.
Özet (Çeviri)
In the present, one of the fundamental principles of Law Of Debts And Obligations is the freedom of contract. Freedom of contract, as a necessity of philosophy of liberal law, allows people to freely determine mutual exchanges according to their own power and present possibilities, to give shape to the contracts that they will enter to as they desire, on condition that to be in the borders of order of law. Merely, freedom of contract has a limit as everything. Specially, if its considered that mostly the parties are in an inequality in the matters of economical and social fields, order of law limits the freedom of contract with some restrictions to prevent the powerful ones to have the weak ones accepting their wills. One of them is the lesion council.The development of lesion in the order of law and comparative law is inspected at the introduction part of this study. Following the explanation of the term lesion with its components at the first part, provisions and results are explained at the second part and lastly the lesion action is examined with the support of the decisions of the Supreme Court of Appeals, required criticisms are done depending on the opinions in doctrines and applications, and finalized. Therefore, depending on the Turkish and Switzerland Law Of Debts And Obligations, the right to terminate all kinds of contracts with clear disproportion between the acts and subjective terms realized, is awarded to the loser and moreover the loser has no legal means or ways except terminating the contract. For this reason, subject of the lesion suit is composed of returning the benefits and receive the losses, and claim for a compensation if the conditions for loser are existed.