Genişleme politikasında insan hakları koşulunun etkisi: Bulgaristan, Romanya ve Türkiye örneği
Human rights clause's effect in enlargement strategy: Bulgaria, Romania and Turkey examples.
- Tez No: 218191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, insan haklarına dayalı genişleme politikasının ülkeler üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu çerçevede, öncelikle Bütünleşmede insan hakları kavramının nasıl bir gelişim gösterdiği incelenmiş, daha sonra dış politikada insan hakları hükmünün doğuşu genişleme politikasına açıkça dâhil oluşu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde bu etkinin daha iyi anlaşılması için Bulgaristan, Romanya ve Türkiye örnekleri üzerinde durularak ülkelerin gerçekleştirdiği reformlar ve kat etmeleri gerek yollara değinilerek, son bölümde bu etki değerlendirilmiştir. Çalışmada, genişleme politikasının insan hakları koşuluna dayanmasının ülkelerdeki uygulamalara pozitif etki ettiği ancak, AB'nin iç politikası ve dış politikası arasındaki tutarsızlığın bu etkiyi güçsüzleştirdiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to analyse the effect of the human rights conditionality of the enlargement strategy on the countries. In this context, first evolution of the human rights in the integration is analized. In addition, the rise of the human rights clause in the foreign affairs is explained by focusing on the enlargement strategy. For conceiving the effect better, at the third part Bulgaria, Romania and Turkey examples are emphasized by focusing on the reforms they executed and failed to carry out. Finally, these processes are evaluated and the reason of the fails is connected to the inconsistency of the EU policies. So, the thesis of the paper is enlargement strategy depending on human rights conditionality positively effects the countries, but the inconsisteny undermines these effects.