Gelişmekte olan ülkelerde teknolojik yeniliklerin hizmet algılanmasında tüketicilere etkisi: 'NBC Bank' müşteri düşünceleri üzerine bir araştırma.
The influence of technological innovations in the perception of services on customers in developing countries: A case study on 'NBC Bank? customer
  1. Tez No: 218205
  2. Yazar: HİKMET ALİYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLBER ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Teknolojideki bu hızlı değişim, insanı ilgilendiren her alanda olduğu gibi iş dünyasında da büyük değişikliklere sebep olmuştur. Global pazarların açılmasıyla birlikte bilgi teknolojileri firmalar için rekabet üstünlüğü sağlayan bir araç haline gelmiştir. Bu teknolojiler, yeni satış ve pazarlama kanalları açtıkları gibi, firmaların global piyasaların taleplerine hızla karşılık verebilme şansını artırmıştır. Öte yandan globalleşme, bölgesel rekabetten korkunç bir `Global rekabete' geçice sebep olmuş; daha verimli, daha ucuz, daha hızlı ve daha iyi bir pazarlama teknolojik yeniliklerin firmalar tarafından sonuna kadar kullanılması zorunlu hale gelmiştir.Peki biz bu yarışın neresindeyiz? Teknolojilerin sağladığı faydaların farkında miyiz? Teknolojik gelişmeler Azerbaycan'da yeteri kadar takip ediliyor ve bu alanda yeteri kadar yatırım yapılıyor mu? Yapılan yatırımlardan yeteri kadar verim alınabiliyor mu ve yatırımcılar amacına ulaşabiliyor mu? Teknolojik açıdan yeterli Ar-Ge altyapıları oluşturulabildi mi? Teknolojinin beraberinde getirdiği sorunlardan haberdar mıyız ve bunlara karşı önlemler alıyor muyuz?Şüphesiz ki bu soru ve sorunları çoğaltmak mümkündür. Teknolojik yatırımların zamanında ve doğru bir şekilde yapılmasının, firmaların - global rekabet ortamı içerisinde varlıklarını sürdürebilmeleri için zorunlu olduğunu artık tartışmaya bile gerek yoktur. Ancak, yapılan teknolojik yatırımların firmalar için oldukça tehlikeli olduğunu da unutmamak gerekir. Kurulan teknolojik altyapının yetersiz oluşu, kullanıcılara verilen eğitimin eksikliği, seçilen yöntemin yeterince analiz edilmemiş olması ve yatırımlarda uygulanacak yanlış politikalar, hem yüklü miktarlarda zaman ve para kaybına, hem de firmalarda bir 'teknoloji çöplüğünün' oluşmasına sebep olacaktır.Bilgi teknolojilerinin pazarlama faaliyetlerinde yoğun şekilde kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, yukarda bahsedilen sorunlardan pazarlama sektörü de nasibini almıştır. Bir yandan pazarlama faaliyetlerinde devrim diye nitelendirilebilecek olumlu gelişmelere tanık olunurken, diğer yandan bir çok alanda bir“bilgi ve teknoloji karmaşası”ortaya çıkmıştır.Öte yandan, diğer tüm finans kurumları gibi, bankacılık sektörü de günümüzün en gözde sektörlerinden birisi haline gelmiştir. Küreselleşen dünya pazarlarında söz sahibi olabilmek, ülke ekonomilerinin canlılığını sağlayabilmek, bilgi teknolojilerini sonuna kadar kullanan, güçlü bankaların varlığını gerektirmiştir. Teknolojik imkanların bankacılık hizmetlerinde yaygın şekilde kullanılmasıyla birlikte, bankacılık, hayatın her alanında etkisini göstermeye başlamıştır.Görüldüğü üzere, pazarlama, teknoloji ve bankacılık kavramları arasında güçlü bir ilişkinin varlığı söz konusudur. Dolayısıyla bu çalışmada, bu üç kavram üzerinde ilişkisel olarak durulmuş, bilgi teknolojilerinin insan hayati üzerindeki etkileri olumu ve olumsuz yönleriyle incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
What is our position in this competition? Are we aware of the benefits of technologies? Are technological developments followed enough in Azerbaijan and how about the investments in this area? Are they sufficient and do they satisfy the demands? Are we aware of the problems which are caused by technological developments and do we have preventive policies due to these problems?There is no doubt that these kinds of questions can be increased. As it is mentioned above, there is no need to argue on the importance of the investments, since the time and accuracy of the investments determine the total issue. As a matter of fact, technological developments may be dangerous for firms in some cases. Insufficiency of technological infrastructure and education, and inadequate methods, wrong policies may all give way to loss of time and money. Besides, this situation also gives way to form technological garbage in firms.As the information technologies started to take importance in marketing policies, the problems, which are mentioned above, effected the marketing policies in specifically. Although, there had been several positive effects that are considered as a revolution in marketing, a paradoxical situation is experienced also in information and technology.Apart from these, banking has become one of the leading sectors of today's world across the globe. In order to have powerful position in global markets and provide stable national economies, there is a tremendous need for banks that use information technologies absolutely. Since the technological improvements found a widespread use in banking, banking became the most influential sector in all areas.Consequently, there is a powerful relationship between marketing, bankingand technology. This study aims to analyze these relations between these threeconcepts and tries to point out negative and positive effects of the informationtechnologies.