İmar uygulamaları bağlamında kente karşı suç
Crime aganist city related to the application of development
  1. Tez No: 218204
  2. Yazar: MİTHAT ARMAN KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
K entlerimiz; gecekondu ve kaçak yapılaşmanın yaygın olduğu, kaldırımlara otomobillerin park edildiği, gürültülü, trafik karmaşasının yaşandığı, özürlüler, yaşlılar gibi grupların kent yaşamından dışlandığı, kentlilerin kentin yönetiminde yer alamadığı, park ve yeşil alanların az olduğu bir görünüm arz etmektedir. Bu durum siyasal iktidarların tercihlerinin ve toplumun hukuka ve plana olan inançsızlığının bir sonucudur. 1960'larda masum barınma ihtiyacının doğurduğu gecekondulaşma ile başlayan, günümüzde kentlerin gelişimini tümüyle kontrol eder hale gelen plansız kentleşme, kente karşı işlenen suçların oluşturduğu bir sistem halini almıştır. Kente karşı suç, kentin sahip bulunduğu ve temsil etmekte olduğu değerleri zaafa uğratmak, bozmak ya da ortadan kaldırmak sonucunu doğuran kasıtlı ya da kusura dayanan eylemlerdir. Bu sistemde, imar planları; bir kentin geleceğine karar veren, toplumun ortak ihtiyaçlarının en rasyonel biçimde karşılanması amacıyla yapılan hukuki niteliğe sahip belgeler olmaktan çıkmış, bir ?servet dağıtım aracı? haline dönüşmüştür. Belediyeler bir yerel yönetim kurumu olarak ?demokrasinin beşiği? olmaktan çok, ?siyasal yozlaşmanın? merkezi haline gelmiştir. Kente karşı işlenen suçlar kentte işlenmekle beraber etkileri sadece kentin fiziksel dokusu ile sınırlı değildir. Kente karşı işlenen suçlar toplumda yaygınlık kazandıkça toplumun ekonomik, kültürel, siyasal ve sosyal gelişimi üzerinde belirleyici hale gelmektedir. Bu anlamda kente karşı işlenen suçlar, aslında topluma karşı işlenmiş suçlardır. Siyasal sistemin ve toplumsal yapının bir simgesi olan kentlere karşı işlenen suçlar hukuk sisteminden siyasal sistemin geleceğine kadar her alanda etkisini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Our cities reflects an outlook in which squatter houses and unlicensed construction is common, cars are parked on pavements, clamorous traffic jams are experienced, groups like the handicapped and the elderly are excluded from the city life, city inhabitants do not take part in city administration, and parks and green areas are limited. This situation is a result of choices made by political powers and society?s lack of faith to law and planning. Unplanned urbanization which started with squatting originated from innocent need of accommodation in 1960?s and now controls completely development of the cities turned into a system which is composed of crimes committed against city. Crime against city is intentional or inadvertent actions that result in weakening, breaking, or annihilating the values a city has and represents In this system, development plans are not legal documents which are created to meet mutual necessities of the society in the most rationale way possible and deciding on future of a city, but turned into a ?wealth distribution means?. Municipalities have been turned to centers of ?political degeneration? instead of being ?cradle of democracy? as local governing institutions. Although crimes against city are committed in cities, their effect is not limited with physical structure of cities. Getting widespread, crime against city becomes determinant of economic, cultural, politic, and social development of the society. In this context, crime against city is actually a crime against the society. Crimes committed against cities, which are symbols of political system and social structure, disclose their effect on every area from judicial system to the future of the political system.