Ortaçağ İslam devletlerinde Türk Memlükleri
Turk Mamluks in middle age İslamic states
  1. Tez No: 218213
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF BUHARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
slam Tarihinde memlük sistemi Abbasiler Devleti ile ortaya çıkmaya baslamıstır. Sagladıgı faydalar dolayısıyla, yüzyıllar boyunca farklı slam Devletlerinde uygulanmaya devam etmistir. Bu sistemin iki temel fonksiyonu vardı. Bunlardan birincisi, uygulandıgı devletlerde askeri yapının güçlenmesini saglamasıydı. Bu fonksiyon, memlük sisteminin dogus sebebini de olusturuyordu. kinci fonksiyonu ise, devlet hizmetinde kullanılacak yetenekli idareci kitlesinin yetistirilebilmesiydi. Ortaçag boyunca farklı slam Devletlerinde uygulanan bu sistemde, köle kökenli unsurlar çesitli yollarla toplanıp, egitilip, farklı devlet hizmetlerinde görevlendirilmekteydiler. Memlük adaylarının egitimleri, iki kısma ayrılıyordu. Dini egitim ve askeri egitim. Egitimini tamamlamayan memlük adayı, memlük sıfatını kazanamaz ve azat edilemezdi. Memlük sıfatını kazananlar, gösterecekleri basarı ve yetenekleri ile askeri ve idari makamlarda yükselebilirlerdi. Memlük sisteminde yer alan unsurlar, etnik köken açısından daha çok Türklerden olusmaktaydı. Bu durumun nedeni olarak kaynaklar, Türklerin sahip oldukları askeri yetenekleri ve ahlakî üstünlüklerden bahsetmektedirler. Ortaçag slam Devletlerinin hemen hemen tamamında, memlük sistemi uygulanmıstır. Ancak en basarılı uygulanısına, Memlük Sultanlıgı'nda rastlamaktayız.
Özet (Çeviri)
The system of mamluk began to appear with the state of Abbasi in Islamic History. It was used by the Islamic States for ages because of its benefits. There are two main functions of this system. Firstly, it helped to improve the military system. And the second function was to rain talented ruling class of the state. Through the Middle Age in Islamıc States slaves were trained and charged with the different services. The training of mamluk candidates includes to subjects: Military and religion. Mamluk candidates can not be called as ?mamluk? or set free ıf they do not complete the training. The ones who deserve to be called as ?mamluk? could promote to military and administrative positions as a result of their success and skills. The majority of people in system of mamluk were Turks. The reason of this was the military skills and good morals that Turks have. The Islamic states in the Middle Age used the system of mamluk but we can see the best practice of it in Sultanate of Mamluk.