Üst kademe yöneticilik kavramı ve Türkiye'deki araştırmalar üzerine bir inceleme
Concept of higher civil servant and an analysis researches of Turkey's
  1. Tez No: 218214
  2. Yazar: BELGİN BÜYÜKBUĞA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bürokrasi ve onun aktörleri, yönetim hakkında bilgi edinmek isteyen sosyal bilimciler için önemli olan konulardan biridir. Modern devletin oluşumuyla birlikte son iki yüzyıllık dönem içinde, devletin dönüşümünü anlamak için bürokrasinin önemi giderek artmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde modernleşme süreciyle ilişkili olarak, bürokrasi ve aktörleri önemli rol üstlenmiş, yeni politik ideolojinin önde gelen temsilcileri olmuşlardır. Çalışmanın temel amacı, bürokrasinin ve üst kademe yöneticileri olarak kabul edilen bürokratların Türk siyasal, ekonomik ve toplumsal dönüşümündeki rolünü ve konumunu saptamaktır. Çalışma esas olarak iki kısımdan meydana gelmiştir. Birinci bölüm, üst kademe yöneticiliğine ilişkin yönetim ve siyaset bilimi teorik perspektifinin öncülüğünde tanım sorununa ayrılmıştır. İkinci bölümde Türk idare geleneği içinde üst kademe yöneticilerinin devletin dönüşümü üzerindeki rolü çizilmiş, 1950'den günümüze üst kademe yöneticilerinin sosyal köken, mesleki itibarı, kamunun toplumsal rolü üzerine yapılmış araştırmalara yer verilmiştir. Çalışmanın sonunda, üst kademe yöneticilik araştırmalarının üzerinden üst kademe yöneticilerinin yönetsel değerlerinin yanında siyasal alan ve kamusal alana ilişkin değer, tutum ve davranışları açıklanmıştır. Diğer yandan iktisadi, toplumsal ve siyasal dönüşümün yönetici kesim üzerindeki etkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Bureaucracy and its actors is the one of the most important subjects for the social scientist to have knowledge about administration. For the last two decades with development of the modern state, meaning of bureaucracy have been going to get big important to understand transformation of the state. Developing countries in connection with the modernization process, bureaucracy and its actors has been undertaken an important role. Therefore, bureaucracy in developing countries functions as the leading class towards a kind of political ideology. Main purpose of this study is to determine the role and the position of Turkish bureaucracy in the way of political, economical transition of the society. But firstly, make clear the definition about the higher civil servants and their position in the public life. The study consists of two main parts. In the first part, consist of definition about higher civil servants accompany with theoretical perspective of administrative and political science. In the second part, it has been tried to draw a general outline of sociopolitical history of Turkish Republic and compose of empirical findings about social background, prestige of civil service, and understanding of public life of higher civil servants from 1950 to after 2000.