Tüketici davranışını belirleyen bir faktör olarak kaynak ülke etkisinin değerlendirilmesi
Influence assessment of the source country as a factor determines the consumer behavior
- Tez No: 218212
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Organizma, yasamını sürdürebilmesi için birçok seye ihtiyaç duyar ve bu ihtiyaçlar biz tüketicileri harekete geçirir bir baska deyisle bizi güdüler. Hayatımız boyunca kisisel arzu, istek ve ihtiyaçlarımızın karsılanması için pazarlama bilesenlerini satın alır dururuz. Tüketici davranısı kavramı bu noktada ortaya çıkar. Tüketici davranısı; kisinin ekonomik ürünleri ve hizmetleri satın alma ve kullanmadaki kararları ve bunlarla ilgili faaliyetleridir. Tüketici davranısı kisisel, sosyolojik ve psikolojik etkenlerin sonucudur. Bunun yanı sıra tüketiciler kendilerine sunulan seyi tüketmeye karar vermeden önce, belirli marka ve ürün gruplarına karsı tutumlarını olustururken ve tekrar satın alma tercihlerini ortaya koyarken, ürüne ait içsel ve dıssal, açık veya gizli her türlü bilgiyi kullanmaya özen gösterirler. Kaynak ülke bilgisi bu önemli ipuçlarından biridir. Bu arastırmada tüketici kararlarının ve tercihlerinin sekillenmesinde kaynak ülke etkisinin ölçülmesi amaçlanmıstır. Bu amaç dogrultusunda metodoloji olarak anket uygulaması gerçeklestirilmistir. Anket, Ankara bulunan Ankamall, Bilkent ve Optimum alısveris merkezlerinde toplam 300 kisi üzerinde uygulanmıstır. Elde edilen bulgular ısıgında varılan sonuç, kaynak ülke etkisi tüketici davranısı üzerinde etkili oldugudur.
Özet (Çeviri)
Organism needs lots of things to survive and these deprivations actuate us, the consumers and in other words motivate us. Along our lives, we have been bought marketing constituents for our individual desires, aspirations and needs. The conception of consumer behavior emerges at this situation. Consumer behavior is decisions and activities concerning purchasing and using the economic products and services. Consumer behavior is the consequence of the sociological and psychological factors. Besides, consumers take care of using all sort of knowledge obvious or hidden, internal or external while they prefer repurchasing and before making a decision about consuming what they are presented. Awareness of source country is one of the most important clues. In this research, it was aimed to asses the influence of source country about the preferences and decisions of consumers. On process, application of questionnaire was realized as a part the methodology. The questionnaire was applied to 300 people at shopping centers named Ankamall, Bilkent and Optimum located in Ankara. The consequence is that awareness of source country influences the consumer behavior.