Selim İleri'nin romanlarında kültür unsurları
Elements of culture in the Selim İleri?s novels
  1. Tez No: 218217
  2. Yazar: AYŞE GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu araştırmada Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının bir yazarı olan Selim İleri'nin romanlarında kültür unsurlarını incelendi.Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Selim İleri'nin hayatı, sanatçı yönü ve dünya görüşü ortaya kondu. İkinci bölümde kültür ve kültür unsurları hakkında genel bir bilgi verildi. Bu bölümde, kültür unsurları ile edebiyat arasındaki bağ ortaya kondu. Üçüncü bölümde Selim İleri'nin romanlarında işlediği kültür unsurları incelendi. Kültür unsurlarının incelenmesiyle kültür dünyasındaki oluşumların tespit edilmesi amaçlandı.Sonuç olarak bu araştırma yoluyla, Selim İleri'nin romanlarını, 20. Yüzyılda yaşadığımız kültür değişimini ortaya koyacak ve kültürel birikimimizi yansıtacak biçimde yazdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this researches, elements of culture in the novels of Selim İleri, who is one of the noveliss belonging to the Turkish Literature of the Republic Period have been studied. The thesis consists of three sections. In the first section, Selim İleri?s life, his artistic characteristics and his political views have been put forward. In the second section, general information about culture and elements of culture has been given, presenting the relationship between elements of culture and literature. In the third section, cultural elements which Selim İleri reflects in his novels have been studied and it has been aimed to determine new formations that have occured in the cultural world.In conclusion, through this research, it has been determined that Selim İleri?s narratives are characterized so as to prove cultural transformation in the twentieth century.