Türk Vergi Hukukunda ihtiyati haciz ve ihtiyati tahakkuk
Sequestration and precautionary realization in Turkish Tax Law
- Tez No: 218216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
htiyati haciz, hem özel alacakların takibinin güvence altına alınmasında hem de amme alacaklarının takibinin güvence altına alınmasında basvurulan bir kurumdur. Kamu alacagının korunması için özel alacaklardan farklı olan bir takım önlemler ve ilkeler benimsenmektedir. Kamu hizmetlerinin ana finansman kaynagı olan kamu alacaklarının tahsili, özel alacaklara kıyasla, daha yüksek bir güvene ve ayrıcalıklı bir takip ve tahsil usulüne tabi kılınmıstır. htiyati haciz yolu ile tahakkuk edecek, ödeme vadesi gelecek ve yahut da ödeme emri gönderilecek kamu alacagının tahsil güvenligini saglamak amacıyla kamu borçlusuna ait bazı mallara idare tarafından el konularak bu mallar, kamu borçlusunun tasarruf alanından çıkarılır. htiyati haczin uygulanabilmesi için AATUHK 13' üncü maddesinde belirtilen ihtiyati haciz nedenlerinden birinin gerçeklesmesi ve ihtiyati haciz kararının alınması gerekir. htiyati haciz kararını vermeye yetkili organ, mahalli en büyük memurudur. Cebri bir teminat niteliginde oldugunu söyleyebilecegimiz ihtiyati haczin uygulanması için gerekli ihtiyati haciz kararı, yükümlendirici, insai, sebebe baglı, subjektif bir idari islemdir. Kamu alacaklarının ?kanunilik ilkesi? geregi kanuna uygun olarak tahsilinin saglanması amacıyla ihtiyati haciz islemine karsı ihtiyati haciz nedenlerinin somut olayda gerçeklesmedigi veya haciz uygulamasının usulüne uygun yapılmadıgı iddiası ile alacaklı tahsil dairesinin bulundugu yerdeki vergi mahkemesinde dava açılabilir.htiyati tahakkuk, henüz tahakkuk etmemis fakat ileride tahakkuk edecek kamu alacagının, önceden güvence altına alınması amacıyla, vergilendirme sürecinin tamamlanması beklenilmeksizin geçici olarak tahakkuk ettirilmesidir htiyati tahakkukun, islerligi ve etkinligi ihtiyati hacizle birlikte ortaya çıkmaktadır. Yani ihtiyati tahakkuk, tek basına icrai islem niteligi tasımamakla birlikte idari islem zincirinin bir halkası sayılabilir. Bu nedenle ancak ihtiyati haciz islemi ile birlikte dava edilebilir. AATUHK 17. maddesinde belirtilen ihtiyati tahakkuk nedenlerinin bulunması halinde, ihtiyati tahakkuk uygulanmasına iliskin yazılı emir verme yetkisi defterdara aittir. htiyati tahakkuk üzerine yapılan ihtiyati haciz islemine karsı alacaklı kamu idaresinin bulundugu yerdeki vergi mahkemesinde, hem ihtiyati tahakkukun nedeni hem de miktarı uyusmazlık konusu yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Sequestration is an institution, applied both during securing private credits follow-ups and securing the public revenues follow-ups. For protection of public revenues some measures and principles, which are different from private credits, are assumed Collection of public revenues, main financial resource for public services, is subject to a higher secure and priviledged follow-up and collection method compared to private credits. In order to secure the collection of public revenue, to which payment order shall be sent or due time shall come or to be realized via sequestration, by means of extracting some properties of the public debtor from his/her possession area, extraction of these property from foreclosure by the debtor can be prevented. In order to be able to apply sequestration, realization of one of the reasons referred under 13th article of AATUHK and obtaining of sequestration decision are required. Body, authorized to take sequestration decision, is the highest senior officer of the location. Sequestration decision, required for application of sequestration, which can be referred as in the nature of a forced security, is an obligating, constructive, reason based, subjective administrative process. In order to achieve legal collection of public revenues in connection with ?legality principle?, suit can be opened in the tax courts, located at the location of creditor collection office, with the claim of inappropriate performance of sequestration application or not materially realization of sequestration reasons against sequesatration process.Precautionary realization is the temporary realization without waiting for the expiration of taxation period in order to secure previously public revenues, which is not realized yet but shall be realized in the future. Functionality and effectiveness of precautionary realization exist with sequestration. In other words, although precautionary realization does not individually have seizure nature but can be deemed as a ring of process chain. Therefore, it can only be suited together with sequestration process. In case of existence of precautionary reasons, referred under 17th article of AATUHK, written order issuing authority related with precautionary realization belongs to financial department. Creditor can subject both reason of precautionary realization and also amount to dispute below tax court, located at public authority, against sequestration process, performed upon precautionary realization.