Avrupa göçmen sineması
European migrant cinema
  1. Tez No: 218230
  2. Yazar: ÖZGÜR YAREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT ULUSAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu çalısma Avrupa genelinde göçmen sinemacıları ve filmleri konu alıyor. Çalısma kapsamında göç, ulusal sinema, ulusasırı sinemalar, göçmen sinema gibi kavramlar tartısılıyor. Çalısmada Avrupa göçmen sinemasının, farklı göçmen topluluklarının göç motiflerine göre biçimlenen üç kategori altında ele alınması öneriliyor. Aralarında belli farklılıklar da olsa diasporik topluluklar ve sürgünler bir kategori olustururken, diger kategoriler sömürge sonrası göçmenleri ve emek göçmenlerini tanımlıyor. Bu taksonomide her kategorinin tarihsel arka planına, karakteristigine, filmler ve sinemacılar açısından önde gelen örneklerine yer veriliyor. 'Diaspora ve Sürgünler'de diaspora, diasporik yaratıcılık, politik adanmıslık ve sürgün endüstrisi kavramları tartısılıyor. Bireysel sürgün sinemacılarla birlikte, Avrupa Ermeni diasporası, diasporik sinema için bir model olarak isleniyor. 'Sömürge Sonrası' baslıgında, Fransa'daki Kuzey Afrikalılar, ?ngiltere'deki Siyahlar ve Güney Asyalılar gibi sömürge sonrası göçmen topluluklar ele alınıyor. Bu bölümde (sömürgeci ya da batılı anlatıları) ters yüz etme stratejisi ve melez kimlik trope'u gibi ortak motifler, sömürge sonrası sinemanın direnisçi/mücadeleci nosyonları olarak öneriliyor. 'Emek Göçmenleri', özellikle essiz bir göçmen sinema modeline zemin olusturan Almanya'daki Türkiye kökenli göçmen topluluga odaklanıyor. 1970'lerdeki 'Yeni Alman Sineması' yönetmenleriyle baslayan bu model önce göçmenlerin eski yurttası sinemacılarla, daha sonra, 1990'ların sonlarından itibaren yeni kusak göçmen ve melez sinemacılarla gelismistir. 'Görev sineması ve melezligin hazları' gibi tartısmalı önermeler de bu bölümde ele alınıyor. Son bölümde göçmen sinema anlatısı ele alınıyor ve göçmen sinema, filmlerdeki ortak anlatısal motifler üzerinden tanımlanmaya çalısılıyor. Bu bölümde aynı zamanda deneysel bir anlatı analizine yer veriliyor. Analiz tema, kronotop (zaman/uzam), olay örgüsü, ve karakterler gibi klasik anlatı ögeleriyle birlikte kimlik temsilleri, dil, müzik ve trope gibi ögelere dayanarak, Avrupa göçmen sinemasının farklı boyutlarını temsil ettigine inanılan bes örnek filmin (Beautiful People, Kurz und Schmerzlos, Le Haine, En Garde, Chouchou) degerlendirilmesini içeriyor. Analizde Mihail Bahtin'in edebiyat elestirisinde kullandıgı kronotop, tact, ayrısık dillilik, çiftseslilik, çokseslilik gibi kavramları da kullanılıyor. Sonuç kısmında queer'lik ve göçmenlik analojik durumlar olarak öneriliyor; göçmen sinemanın jenerik degeri ve gelecegi tartısılıyor.
Özet (Çeviri)
This work focuses on migrant filmmakers and migrant films across Europe. Under the title of 'European Migrant Cinema', terms such as migration, national cinema, transnational cinemas and migrant cinema have been discussed. It has been argued that the subject matter of this study, European migrant cinema might have been treated under three distinctive categories which are formed according to the motive of migration in different migrant communities. Even though there are certain differences among two groups, diasporic communities and exiles are forming one particular category whilst post-colonial migrants and labour migrants are forming separate categories. This taxonomy certainly includes the historical background, characteristics, and prominent examples of films and filmmakers of each category. In 'Diaspora and Exiles', conception of diaspora, diasporic creativity, political commitment and exile industry have been discussed. Along with individual exile filmmakers, Armenian diaspora in Europe has been taken as a model to study on diasporic film making. In 'post-colonial', cinema of post-colonial migrant communities in Europe, such as North Africans in France, Blacks and South Asians in Britain has been studied. In this chapter, common patterns within films such as reversing (the colonial or Western narrations) strategy and leitmotiv of hybrid identities are proposed as resisting/challenging notions of post-colonial migrant cinema. 'Labor migrants' particularly focuses on Turkish originated migrant community in Germany which provides ground for a unique migrant cinema model. Beginning in 70's with 'New German Cinema' filmmakers, this model transforms formerly with ex-patriot filmmakers and since late 90's with next generation migrant and hybrid filmmakers. Controversial terms such as 'cinema of duty and pleasures of hybridity' are also discussed in this chapter. Last chapter deals with the narration of migrant cinema and give place to efforts on defining migrant cinema through common narrational patterns in migrant films. This chapter also includes an experimental narrational analysis relying on classical narrational elements such as theme, chronotope (time/space), plot, characters, together with elements of identity representations, language, music and trope through five sample films (Beautiful People, Kurz und Schmerzlos, Le Haine, En Garde, Chouchou) which are believed to represent different aspects of European migrant cinema. In this analysis, concepts of Mikhail Bakhtin which are used in his literary criticism works such as chronotope, tact, heteroglossia, dialogism and polyphony are widely used. In epilogue, queer and migrant are proposed as analogical identities and the generic value and the future of migrant cinema have been discussed.