Yeni medya ve gazetecilik
New media and journalism
  1. Tez No: 218231
  2. Yazar: NURAY TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN TÖRENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada geleneksel medyadan yeni medyaya geçişte mesleki ve kurumsal yapıda, kullanılan araçlarda yaşanan dönüşümlerin neler olduğu, vatandaş gazeteciliğini yaratan unsurlar, geleneksel medyaya itiraz noktaları, onpunto.com örneği üzerinden de medya yapısında meydana gelen değişiklikler incelemiştir.Çalışma kapsamında; gözlem, katılarak gözlem, web sitesinin yayın direktörü Yurtsan Atakan ve web sitesinin en çok okunan on üyesiyle elektronik posta yoluyla görüşme yapılmıştır.İlk bölümde geleneksel medya ve gazetecilik hakkında kronolojik bilgi verilmiş ve dönemlerin kendi içinde mihenk taşı sayabileceğimiz olay ve olguları üzerinde durularak yaşanan değişim ve dönüşümler irdelenmiştir.İkinci bölümde, yeni medyanın tanımı, kullandığı ortam ve araçlar ile gazetecilikte yarattığı değişikler ayrıca vatandaş gazeteciliğinin tanımı, gelişimi ve yaslandığı düşünsel temeller açıklanmıştır.Üçüncü bölümde, vatandaş gazeteciliği pratiği olarak onpunto.com web sitesinin genel özellikleri, erişim durumu, gazetecilik pratiğine getirmiş olduğu yenilikler incelenmiştir.Vatandaş gazeteciliği pratiği olan onpunto.com hakkında, yapılan gözlem, katılarak gözlem ve görüşmeler sonucunda, gazetecilik mesleği ile ilgili olarak, haber ile yorum arasındaki sınırların kaybolması, kaynağın anlatıcı haline gelmesi, haber izleyiciliğinden haber toplayıcılığına/avcılığına geçilmesi, haber üretim süreci ve maliyetinin bireyselleşmesi, haber yazım dilinin değişmesi, haberin kurumsallaşma evrelerinde değişiklik yaşanması, editörün ve bilinir olmanın öneminin artması ve amatörlük, profesyonellik, amatörlük döngüsünün olması gibi dokuz başlıkta toplayacağımız değişikler yarattığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study concerning the transition from the traditional media into the new media, the below mentioned concerns have been examined.i) What were the transformations of the devices and the organizational structures of the companies?ii) What were the elements that created citizen journalism?iii) What are the points of objecting to the traditional media?Also, the changes caused on the media by onpunto.com have been observed.During the study, observation, participated observation and interviewing by e-mail throughout the most spectacular members of the website and also the publication director Yurtsan Atakan have been applied.In the first chapter, a chronological knowledge of the traditional media and journalism has been explained. And then the most important events and the changes of the periods have been examined.In the second chapter, the definition of the new media and the definition of citizen journalism, what devices it uses and what changes it has caused ant its developments have been explained.In the third chapter, the general features of the onpunto.com website and what influences it has brought to journalism have been observed.As the result of the study; concerning onpunto.com, which is a very practical device of citizen journalism, the following headlines have made influential changes in the sector.i) The borders have disappeared between news and comments.ii) The source has become the speaker.iii) The transition from watching news to searching/hunting news.iv) Developing an individual way to produce and finance news.v) The changes in text of news.vi) The changes in the phases of news? organizational structure.vii) The influence of the editor has become more important.viii) The influence of to be known has become more important.ix) Cyle of amateur and professional has become into instance.