Uluslararası Ceza Divanı'nın yargılama yetkisini kullanması
International criminal Court's exercise of jurisdiction
  1. Tez No: 218238
  2. Yazar: MELİKE BOSUTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
nsanoglu ?iyi? ve ?kötü? kavramlarını her zaman kendi anlayısına göre tanımlamıs ve sekillendirmistir. Dogal olarak, en ciddi suçların bazen öznesi bazen de nesnesi olan yine insanogludur. Bugün insanoglunun bilinci, ?kötülügü? insanlıgın yararına sınırlandırma noktasına erismistir. Uluslararası bir ceza mahkemesinin yaratılması fikri de insanlıga karsı suçların cezasız kalmasını önlemek için uluslararası oydasmadan dogmustur. Bu yaratılıs, uluslararası adalet ve insan hakları bakımından büyük bir basarı olarak alkıslanmaktadır. Hatta bazı yazarlar, bu zaferi insan haklarına saygının zaferi ve ülke egemenliginin Divan'ın yargılama yetkisi lehine erozyona ugramak olarak nitelendirmektedirler. Mevcut tez bu baglamda, Divan'ın etkinligini ve uygunlugunu incelemektedir. Bu inceleme tarihsel gelisimden yola çıkmakta ve sonra Divan'ın isleyisine odaklanmaktadır. Ek olarak bu tez, Divan'ın Roma Statüsü'nün usuli çerçevesi kapsamındaki görev yorumunu da irdelemekte ve daha genis bir adalet anlayısı olanaklarını sorgulamaktadır. Divan'ın bugüne kadar olan sınırlı içtihatına dayanarak bir degerlendirme yapman ne adil ne de yeterli olacaktır. Bu sebeple yazar sonuca ulasırken Statü'nün çizdigi usul yolunu izlemistir. Sonuç kısmında, Türkiye'nin Divan önündeki konumu da incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Human being has always defined and shaped the sense of ?good? and ?evil? in its own way. Not surprisingly, it is again the human being who is sometimes the object and sometimes the subject of the most serious crimes. Today the conscious of the human being had come to a point to limit that ?evil? on behalf of humanity. The idea of creation an international criminal court raised from this international consensus against impunity for crimes against humanity. This creation has been hailed as a great success for international justice and human rights. Even some authors tend to interpret this triumph as the promotion of respect for individual rights and the erosion of state sovereignty in favor of ICC?s jurisdiction. This present thesis examines the efficiency and adequacy of the ICC in that sense. This examination is situated in the historical development and then focuses on the functioning of the court. In addition, this thesis critiques the ICC?s interpretation of its mandate in the Rome Statute within the procedural framework and investigates the possibilities of a broader concept of justice. As making an evaluation on the limited jurisdiction of the ICC up today is neither fair nor sufficient, the author chose to follow the statutory path while reaching a conclusion. In conclusion part, Turkey?s position before the Court is also examined.